×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Sindromi i Jerusalemit: Disa njerëz zhvillojnë iluzionet fetare, kur vizitojnë qytetin e shenjtë.

  Insajderi
  08 March 2016 - 16:24
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një qytetar gjerman në gjendje normale, shkoi në Jerusalem për të studiuar judaizmin, në kërkim të fesë së ”vërtetë”. Por ai përfundoi duke pasur një episod psikotik në Kishën

  e Varrit të Shenjtë, e ndërtuar në vendin ku Jezusi mendohet se ka qenë kryqëzuar dhe varrosur.

  Sipas studiuesve, ky njeri mund të ketë vuajtur nga sindromi i Jerusalemit, një fenomen në të cilin vizitorët në qytetin e shenjtë, zhvillojnë iluzionet fetare dhe idetë psikotike.

  Psikiatrit izraelitë bënë me dije në vitin 2000 se 1.200 turistë ishte pranuar në Qendrën e Shëndetit Mendor “Kfar Shaul”, me probleme të rënda të sindromit të Jeruzalemit dhe ide psikotike”, midis viteve 1980-1993.

  Por të tjerë e kanë kritikuar studimin, sepse ai nuk arriti të përmendte asgjë në lidhje me personat që janë më të rrezikuar për të rënë në këtë gjendje, dhe si të parandalohet ajo./Bota.al

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark