×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Spitalet në Venezuelë u ngjajnë zonave të luftës

  Insajderi
  18 May 2016 - 10:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kriza ekonomike në Venezuelë po shkatërron edhe sistemin e shëndetësisë në vend.

  Spitalet në disa prej qyteteve në Venezuelë duken sikur zona lufte.  Shtretër të thyer apo edhe pacientë të shtrirë në dysheme, të cilëve tash e sa ditë iu është ngjitur gjaku në lëkurë pa pasur mjete për tu pastruar.

  Pa energji elektrike dhe aparate mjekësorë, mjekët detyrohen që të gjejnë zgjidhje të ndryshme për t’iu dalë në ndihmë pacientëve.

  Për vetëm një ditë, reporterët e Daily Mail kanë qenë dëshmitar të vdekjes së shtatë foshanjeve për shkak të mungesës së tubave të oksigjeni.

  Lack of supplies: Jugs and soda bottles that doctors at Luis Razetti Hospital rigged to treat patients with broken legs in Puerto la Cruz

  Energjia elektrike tash e sa kohë është bërë problem në këtë vend.  Për shkak të thatësirave, nuk ka ujë sa duhet në hidrocentrale.

  Qeveria ka vendosur që punëtorët në sektorin publik të punojnë vetëm dy ditë gjatë javës./Insajderi.com

  No beds: Nicolas Espinoza's daughter sleeps in the children's cancer ward at Luis Razetti Hospital

  Marbelis Reinoso with her daughter, who has asthma, at a government-run clinic in Catia La Mar, Venezuela in April

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark