×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Sulmet kibernetike shkaktojnë kaos, disa spitale në Londër anulojnë operacionet

  Insajderi
  04 June 2024 - 19:32
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Spitalet në Londër janë detyruar të anulojnë disa operacioneve mjekësore, kjo për shkak se ranë pre e sulmeve kibernetike. Disa nga spitalet që u prekën nga këto sulme ishin, King’s College dhe Guy’s & St Thomas.

  Këto sulme patën ndikime të mëdha në shumë departamente spitalore.

  “Kjo situatë ka pasur pasoja të konsiderueshme për shërbimet tona dhe janë prekur veçanërisht transfuzionet e gjakut”, shtoi tha Ian Ambs, kryetar i Fondacionit Guy’s dhe St Thomas NHS.

  Disa procedura mjekësore u anuluan, ndërsa pacientët u dërguan në klinika të tjera.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark