×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Talibanët i shpërfillin bisedimet për paqe me Kabulin

  Insajderi
  05 March 2016 - 14:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Talibanët afganë kanë thënë se i kundërshtojnë bisedimet për paqe me autoritetet afgane.

  Një zëdhënës i grupit ka thënë se kryengritësit nuk do të marrin pjesë në procesin e paqes me Qeverinë në Kabul, derisa forcat e huaja nuk ndalojnë së sulmuari pozicionet e tyre dhe nuk tërhiqen nga Afganistani.

  Ka qenë e paraparë që bisedimet e drejtpërdrejta të nisin javën e ardhshme në Islamabad.

  Deklarata e talibanëve akuzon Shtetet e Bashkuara për rritjen e pranisë në Afganistan, si dhe për sulme ajrore dhe bastisje gjatë natës në zona të banueshme.

  Autoritetet afgane janë në luftë me talibanët që 15 vjet. /rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark