×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Tensione e akuza të rënda në Kuvendin e Mitrovicës Veriore, kryetari lëshon mbledhjen

  Insajderi
  01 September 2023 - 12:22

  Në sallën e ndërtesës komunale është mbajtur sot seanca e njëzetë e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Veriut. Të gjitha pikat e rendit të ditës u miratuan dhe seanca e sotme u karakterizua me akuza të rënda nga kryetari i këtij institucioni ndaj kryetarit të Mitrovicës së Veriut.

  Si pika të rendit të ditës, fillimisht, sipas njoftimit fillestar nga java e kaluar, ishin draftet për shërbimet komunale dhe kushtet për ndarjen e subvencioneve, granteve dhe të tjera. Mirëpo, një ditë para mbajtjes së kësaj seance, pra dje, rendi i ditës ka ndryshuar. “Moszbatimi i vendimeve të Kuvendit të Komunës nga autoriteti ekzekutiv” dhe “bashkëpunimi në mes të kuvendit komunal dhe autoritetit ekzekutiv”.

  Pikërisht këto pika kanë shënuar edhe seancën e sotme, ku kryetari i Kuvendit të kësaj komune, Nedžad Ugljanin, dhe kryetari i komunës së S. Mitrovicës, Erden Atiq, kanë pasur një konfrontim verbal, i cili sot është larguar papritur nga seanca.

  Ugljanin hodhi akuza të rënda ndaj kryebashkiakut – nga mungesa e komunikimit deri tek fakti se “Atić nuk mendon vetë”.

  Ai ka folur edhe për pushtetin qendror në Prishtinë, duke akuzuar Ministrin e Administratës së Vetëqeverisjes Lokale të Kosovës, Eljbert Krasnići, si dhe zëvendëskryeministren Emilia Redžepa, për pengim të punës së këtij institucioni dhe për “caktimin e qëllimshëm të njerëzve të tyre”. bashkia.

  Në të njëjtën kohë, Ugljanin tha se në këtë komunë punojnë “99 për qind e njerëzve që nuk janë nga veriu”.

  Kryetari akuzoi ministrat e lartpërmendur nga qeveria e Kosovës se kanë emëruar njerëz që nuk kanë lidhje me veriun.

  “Nuk e kam përmendur rastësisht ministrin e vetëqeverisjes lokale (Eljbert Krasnići, shënim i redaktorit), sepse është anëtar i një komune tjetër, gjegjësisht anëtar i komisionit kryesues për komunitete në një komunë tjetër – këtu është drejtor. për komunitetet”, thotë ai, duke pohuar se ka qenë ky ministër që e ka emëruar në atë funksion.

  Më pas ai ka folur për zëvendëskryeministrin e Kosovës.

  “Nuk e përmenda rastësisht as zëvendëskryeministren Emilia Rexhepi. Ajo ka emëruar drejtorë nga Prizreni dhe Dragashi, nuk kemi asnjë drejtor nga veriu, përveç nënkryetarit, 99 për qind e të punësuarve janë nga jugu dhe e gjithë kjo është e imponuar politikisht”, beson ai.

  Më pas ai ka bërë një sërë akuzash ndaj kryetarit të Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i cili ishte ulur në karrigen pranë tij.

  Ai e akuzoi për shumë gjëra, që nga mospranimi i delegatëve dhe këshilltarëve e deri te mos transparenca ndaj qytetarëve dhe medieve.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark