×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Trumpi dyshohet se i kërkoi punonjësit që t’i fshinte pamjet e sigurisë

  Insajderi
  28 July 2023 - 15:04

  Donald Trump akuzohet se i ka bërë presion një punonjësi për të fshirë pamjet e sigurisë në shtëpinë e tij në Florida, në akuzat e reja penale që lidhen me keqpërdorimin e tij të dyshuar të dosjeve të klasifikuara.

  Aktakuza e re shton një akuzë për mbajtje të qëllimshme të informacionit të mbrojtjes dhe dy për pengim, duke u bërë gjithsej 40 akuza në këtë rast.

  Trump mohon çdo keqbërje dhe e ka quajtur prokurorin “të çmendur”.

  Ai po lufton çështje të shumta ligjore teksa kandidon sërish për president.

  Një anëtar i stafit në pronën e ish-presidentit amerikan në Mar-a-Lago, Carlos de Oliveira, gjithashtu është paditur tani.

  Ai dyshohet se ka pyetur se çfarë mund të bëhet për të fshirë pamjet – të cilat prokurorët thonë se tregojnë se dosjet e mbajtura në mënyrë të paligjshme po zhvendosen.

  Trump është deklaruar i pafajshëm së bashku me ndihmësin e tij të ngushtë Walt Nauta, i cili gjithashtu mori dy akuza shtesë për pengim të enjten, raporton BBC transmeton Insajderi.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark