×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Turqia, Gjeorgjia dhe Azerbajxhani, ushtrime të përbashkëta ushtarake

  Insajderi
  16 May 2016 - 08:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministrat e Mbrojtjes së Gjeorgjisë, Azerbajxhanit dhe Turqisë janë takuar në qytetin Qabala në Azerbajxhan, për të diskutuar rreth ushtrimeve të përbashkëta ushtarake.

  Pas takimit të djeshëm, ministri i Mbrojtjes i Azerbajxhanit, Zakir Gasanov, tha se vendet janë pajtuar që të mbajnë ushtrime të përbashkëta ushtarake, për t’i shtuar kapacitetet dhe gatishmërinë e trupave të tyre.

  Nga ana tjetër, homologia nga Gjeorgjia, Tina Khidasheli, tha se qeveria e saj ka shprehur gatishmëri që disa nga këto ushtrime t’i ofrojë në Gjeorgji në vitin 2017 dhe se vendi do të bëhet gati për pranverën e vitit të ardhshëm që t’i organizojë ato.

  Takimi vjen në kohën kur presidentët e Azerbajxhanit dhe Armenisë, bashkë me ndërmjetësuesit nga SHBA, Rusia dhe Franca, pritet të takohen sot në Vjenë, për të diskutuar për rajonin e trazuar të Nagorno – Karabakhut.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark