×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  “Turqia nuk do t’i lejojë organizatat terroriste të hapin korridore në veri të Sirisë”

  Insajderi
  29 February 2016 - 17:29
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Erdogan deklaroi se hapja e këtyre korridoreve është e iniciuar nga disa vende të tjera, dhe kjo paraqet kërcënim për vendin e tij.

  “Aktualisht këto shqetësime në lidhje më copëtimin mbretërojnë tek çdokush, ashtu edhe tek ne. Sepse disa prej tyre mbështesin përpjekjet e YPG-së dhe PYD-së për të vendosur një korridor në veri të Sirisë.

  E kush janë ata përkrahës e dini vet ju, e dimë edhe ne. Turqia edhe më herët ka thënë se nuk do të lejoj formimin e një korridori të tillë në veri të Sirisë. Sepse një korridor i formuar aty, për ne paraqet kërcënim dhe shqetësim”, deklaroi presidenti i Turqisë, në një konferencë për media në Aeroportin e Ankarasë.

  Erdogan ishte nisur në një udhëtim zyrtar për në Bregun e Fildishtë, ku do të takohet me udhëheqësit më të lartë të vendit afrikan.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark