×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Turqia thotë se djegia e Kuranit ngre ‘shqetësime sigurie’ lidhur me anëtarësimin e Suedisë në NATO

  Insajderi
  04 July 2023 - 20:55
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministri i Jashtëm i Turqisë tha se dështimi i Suedisë për të parandaluar protestat e djegies së Kuranit ngre “shqetësime sigurie” në lidhje me anëtarësimin e mundshëm të vendit në NATO.

  Javën e kaluar një Kuran u dogj jashtë një xhamie në Stokholm nga një refugjat irakian.

  Hakan Fidan tha se Turqia do ta miratonte ende anëtarësimin e Suedisë nëse kombi “përfundon detyrat e shtëpisë” dhe vazhdon përpara me përpjekjet për të adresuar shqetësimet e Turqisë.

  “Fakti që sistemi suedez i sigurisë është i paaftë të parandalojë provokimet dhe po paraqet një imazh të një vendi që sjell probleme në NATO, po na bën të mendojmë në aspektin strategjik dhe të sigurisë”, tha Fidani në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij jordanez.

  Suedia dhe Finlanda braktisën neutralitetin e tyre prej dekadash dhe aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës, shkruan Skynews.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark