12:03 - 20 Janar 2022

Twitter ia ka bllokuar llogarinë miliarderit meksikan Ricardo Salinas Pleg, për shkak të sjelljeve të pahijshme ndaj një gazetare meksikane.

Siç raporton Bloomberg, Salinas në llogarinë e tij në Twitter “ka marrë pjesë në situata provokuese me qëllim që të ofendoj një person”, transmeotn Telegrafi.

Javën e kaluar pronari i bankës “Banko Acteka SA”, ka “lëshuar” një sërë akuzash ndaj gazetares Denis Dresser, duke komentuar pamjen e saj që për këtë “fushatë” përbën shkelje të rregullave të këtij rrjeti social.

Salinas përmes Telegramit ka porositur se do të shfrytëzoj llogaritë e tij në Telegram, Facebook, Instagram e TikTok derisa të zgjedhë problemin me Twitterin,.

Miliarderi dhe familja e tij gjenden në vendin e 153-të të listës Forbes sa i përket miliarderëve, me një pasuri prej 13.5 miliardë dollarë. /Telegrafi/