×
 • Lajme
 • Insajderi Video
 • Insajderi Video

  U përmend nga drejtori i agjencisë Anti-Korrupsion- Kush është politikani që dyshohet se fshehu katër milionë euro në bankën zvicerane?

  Insajderi
  13 May 2024 - 20:01
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Drejtori i Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit, Ylli Buleshkaj, në një intervistë së fundmi ka përmendur rastin e një politikani që ka fshehur miliona euro nga deklarimi i pasurisë. Kjo deklaratë ngjalli reagimin e deputetit të Vetëvendosjes, Dimal Basha. Basha i ka bërë thirrje Prokurorisë që të hetohet ky politikan.

  Por, për kë e ka pasur fjalën drejtori i Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit?

  Akan Ismaili, i besuari i Kosovës për ambasador në SHBA më 2012-ën, i kishte fshehur nga institucionet e transparencës afro katër milionë euro në bankën “Credit Suisse” në Zvicër.

  Si ambasador deri në vitin 2015, Ismaili ishte i detyruar ligjërisht të deklaronte pasurinë në Agjencinë Kosovare për Parandalimin e Korrupsionit. Ai raportoi prona duke përfshirë prona, kursime në para dhe kompani të ndryshme, por jo edhe katër milionë eurot e fshehura.

  Ndaj tij kishin filluar hetimet nga Prokuroria Speciale në janar të 2023-ës. Deri më tani, s’është ndërmarrë asnjë veprim ligjor ndaj tij.

  Banka Credit Suisse, në qershor të 2022-ësishte shpallur fajtore dhe gjobitur për përfshirje në pastrim të parave në lidhje me një rrjet të drogës nga Bullgaria.

  Credis Suisse është banka e dytë më e madhe në Zvicër. Kjo ishte hera e parë në histori të Zvicrës që po hetohej një bankë nga autoritetet kompetente.

  Sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës, zyrtarët e lartë publikë që fshehin pasurinë ose bëjnë deklarime të rreme mund të gjobiten dhe të burgosen deri në pesë vite. /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark