×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  UNICEF e bregosur për shëndetin e të burgosurit në Iran

  Insajderi
  04 March 2016 - 08:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë ka shprehur shqetësime lidhur me shëndetin e një ish anëtari të saj më të vjetër, i cili është burgosur javën e kaluar në Iran.

  Baquer Namazi ishte arrestuar më 22 shkurt dhe është dërguar në burgun Evin në Teheran, aty ku ndodhet edhe i biri i tij Siamak, që nga tetori i kaluar. Që të dy kanë edhe nënshtetësi amerikane, edhe iraniane.

  Namazi është tani 80 vjeç dhe ishte një ish-guvernator provincial iranian, i cili kishte shërbyer si përfaqësues i UNICEF-it në shumë vende të Afrikës, përpara se të dilte në pension, në vitin 1996.

  “Kolegët tanë nga UNICEF-i janë shumë të shqetësuar për shëndetin dhe mirëqenien e Baquer. Ne shpresojmë që ai do të ribashkohet së shpejti me gruan dhe më të dashurit e tij”, thuhet në një deklaratë të UNICEF-it.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark