×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Ushtria e Irakut nis ofensivë në Falluxha

  Insajderi
  23 May 2016 - 08:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi, ka njoftuar se ka nisur operacioni ushtarak për rikthimin e qytetit Falluxha nga grupi militant Shteti Islamik (IS).

  “Ora zero për çlirimin e Falluxhas ka ardhur. Momenti i fitores së madhe është afruar dhe Daesh (IS) nuk ka zgjidhje, pos të largohet”, ka thënë Abadi.

  Ushtria irakiane tashmë ka paralajmëruar civilët që të largohen nga zona.

  Falluxha ka qenë qyteti i parë që ka rënë nën kontrollin e Shtetit Islamik në vitin 2014.

  Ushtria e Irakut ka thënë për televizionin shtetëor se ata që nuk kanë mundur të ikin, të ngrenë flamurin e bardhë mbi shtëpitë e tyre.

  Muajin e kaluar, Kombet e Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se civilët që kanë mbetur në Falluxha, janë në rrezik nga uria.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark