×
 • Lajme
 • Botë
 • Lufta Izrael-Hamas
 • Lajme / Botë

  Ushtria izraelite ndalon veprimtarinë ushtarake në këtë zonë të Gazës

  Insajderi
  19 November 2023 - 13:50

  Ushtria izraelite (IDF) njoftoi të dielën rreth një pezullimi të shkurtër të “aktiviteteve ushtarake” në qytetin Rafah, në Rripin jugor të Gazës, për “qëllime humanitare”.

  Sipas një zëdhënësi të IDF-së, armëpushimi pritet të zgjasë nga ora nëntë e mëngjesit deri në ora tre të pasdites, raporton CNN, përcjell Gazeta Insajderi.

  Në pjesën jugore të qytetit Rafah është kalimi kufitar Rafah midis Gazës dhe Egjiptit – i vetmi vendkalim brenda dhe jashtë Gazës që nuk kontrollohet nga Izraeli, duke e bërë atë opsionin e vetëm për të huajt që përpiqen të largohen nga enklava e rrethuar.

  Ndërkohë, ushtria izraelite thotë se kreu operacione ushtarake në dy lagje në qytetin e Gazës për të “identifikuar dhe shkatërruar infrastrukturën dhe asetet e Hamasit”.

  “Gjatë operacioneve, ushtarët gjetën rreth 35 hyrje tunelesh, si dhe një numër të madh armësh dhe eliminuan terroristët”, tha IDF në një deklaratë të dielën /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark