×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Vazhdon bojkoti ndaj policisë, nuk votohet rezoluta për ta në mungesë të kuorumit

  Insajderi
  19 October 2023 - 14:20
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rezoluta për Policinë e Kosovës sërish nuk është vënë në votim në Kuvendin e Kosovës.

  Kjo ka ndodhur për shkak të mungesës së kuorumit.

  Kjo rezolutë është inicuar nga Partia Demokratike e Kosovës.

  PDK-ja kërkoi që 15 ditë nga miratimi i saj të ndahen mjetet për shtesat e rrezikshmërisë për Policinë e Kosovës. Po ashtu, brenda 60 ditëve të miratohet projektligji për pensionim të parakohshëm të zyrtarëve policorë, kurse nga 1 janari 2024 të mbulohet pagesa e sigurimit, raporton Insajderi.

  Kjo seancë është bojkotuar përsëri nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Hërën e fundit partia në pushtet deklaroi se opozitës i intereson vetëm pushteti dhe jo mbrojtja e interesit të qytetarëve ndërsa theksuan se nuk është edhe aq keq gjendja në Policinë e Kosovës.

  Ndërkohë sot Vetëvendosje ftoi konferencë për media përderisa po mbahet seanca për mbështetjen financiare të policisë.

  Armend Muja i VV-së fliste për keqpërdorime në ujësjellsit rajonal, atë të Pejës dhe Prizrenit. /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark