×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Vendi i parë në Azinë Juglindore legalizon martesat e homoseksualëve

  Insajderi
  18 June 2024 - 14:22
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Tajlanda është bërë vendi i parë i Azisë Juglindore që legalizon martesat e së njëjtit seks, në një votim historik parlamentar të përshëndetur si një “fitore” nga aktivistët.

  Votimi në Senat kaloi me 130 vota pro, 4 kundër dhe 18 abstenime, duke miratuar kështu ndryshimet në ligjet e martesës që lejon çiftet e të njëjtit seks të bashkohen në martesë.

  Teksti tani do t’i dorëzohet Mbretit për ta firmosur dhe për të hyrë në fuqi këtë vit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark