×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Vetëvendosja e shkarkon bordin e komisionit që u emërua vetë nga Qeveria Kurti

  Insajderi
  26 October 2023 - 11:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Shumica e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje në seancën e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për shkarkimin e kryesueses së bordit të komisionit të pavarur për miniera dhe minerale dhe anëtarët e këtij bordi.

  Kuvendi, përmes votave të deputetëve të VV-së, ka votuar për shkarkimin e Selvete Grajqevci-Pllanën, kryesuese e bordit, Gani Kastratin anëtar, Gani Maliqin anëtar dhe Rrezarta Pushkolli-Makollin anëtare, shkruan Gazeta Insajderi.

  Nisma për shkarkimin e këtij bordi është inicuar në Komisionin për Ekonomi për nga deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja, nën arsyetimin se bordi ka bërë shkelje të ligjit.

  Dyshohet se Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minierale (KPMM) ka dëmtuar buxhetin e shtetit në vlerë prej nëntë milionë eurosh

  Në dhjetor të vitit 2021, Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur bordin e KPMM-së. /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark