×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Vizita në shtetin më misterioz të botës (Foto)

  Insajderi
  04 March 2016 - 17:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Me anë të një reportazhi me fotografi ai rrëfen aventurën e tij brenda kufijëve të vendit me diktaturën më strikte në botë, raporton Insajderi.

  Ai kishte kaluar nga Kina për në Korenë Veriore përmes trenit.

  Kina kufizohet me Korenë e Veriut në lumin Yalu. Kjo është një nga mënyrat për ta shijuar Korenë e Veriut, apo për t’iu afruar asaj- nëse nuk merr një lëshim të vizës për në këtë shtet.

  1

  Kina tani luan rolin e “zotit” për Korenë e Veriut.

  Në librin “I nderuar lider” -një nga librat më të mirë që kam lexuar per Korenë e Veriut, autori kujton se si edhe udhëheqës i madh Kim Jong-il u poshtërua nga kinezët (pasi thanë se Koreja e Veriut mund t’i ketë shitur armë Tajvanit).

  Dallimi në mes të dy vendeve për sa i përket pasurisë është tronditëse, pasi kjo foto flet vetë!

  2

  Pas shume brezash që jetojnë të ndarë, dy Koretë kanë shumë më pak ngjashmëri. Koreano-veriorët janë mesatarisht më të shkurtër për shkak të kequshqyerjes.

  3
  Dhe, nëse jeni koreano-verior, nuk mundeni thjeshtë të largoheni. Atje ka roje dhe mbikëqyrës të shtetit që nuk të lënë të ikësh, dhe pastaj përfundon në një kamp përqendrimi për më shumë se 1 vjet ose ju pret vdekja…

  Kjo është fotoja e parë që bëra në shtetin komunist, nga treni. U ndjeva sikur isha në një planet tjetër, dukej sikur një version I Evropës Lindorepara viteve 90-të. Qyteti ishte Sinuiju.

  4

  Nuk ishte e lejuar të bëje foto, por në tren ishin disa qytetar të zakonshëm të cilët nuk thanë asgjë, dhe unë e bëra këta foto.

  5

  Fushat me oriz në Korenë e Veriut. Bicikletat dhe këmbët ishin mjetet më të zakonshme të transportit në shtetin aziatik.

  6

  Një shesh i zakonshëm në vendin diktatorial dhe disa ndërtesa të ulëta në prapavijë.

  7

  Një slogan i Partisë: Nëse i bënë një mijë kilometra vuajtje, do të kesh 10 mijë kilometra gëzim.

  8

  Pluralizmi dhe individualizmi konsiderohen si armiku më i madh i njerëzimit.

  Unë e kuptova aty domethënien e të qenit në gjendje për të vozitur një makinë kudo që dëshironi, kur të dëshironi, ku të dëshironi.

  10

  Në Korenë e Veriut ka dy mënyra të së folurës. Njëra në marrëdhënie me liderin, dhe tjetra me të afërmit.
  Në Kore nuk mund t’i thuani askujt ‘i dashur’, pasi kjo fjalë i thuhet vetëm liderit, i vetmi që duhet të adhurohet.

  11

  Teksa prisnin për trenin të kaloj..

  12

  Kjo ishte një nga momentet më të çuditshme, kur arritëm në Pyongyang, ne stacionin e trenit. Shihnim skena surreale që shfaqnin një jetë si në teatër.
  Perfekte dhe artificiale njehkohesisht. Ata e kishin krijuar vetë këtë skenë për t’ia bërë turistëve – që ishim vetëm shtatë atë ditë- sikur janë duke nxituar për të udhtuar me tren.

  14

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark