×
 • Lajme
 • Lajme

  Zbulohet shtatorja e Ali Hadrit në Prishtinë

  Insajderi
  02 March 2016 - 14:26
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Për të shënuar ditëlindjen e 88 të akademikut Ali Hadri, është zbuluar sot shtatorja e tij para objektit të ri të bibliotekës kombëtare në Prishtinë.

  Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, që mori pjesë në këtë cermoni, e vlerësoi lart Hadrin duke thënë se ai është meritor për këtë shtatore.

  Ali Hadri ka qenë historian i cili në vitin 1970 ishte shqiptari i parë që mbrojti doktoraturën në Fakultein Filozofik të Universitetit të Prishtinës.

  Ai ishte drejtori i parë i Institutit të Historisë së Kosovës, ku punoi derisa organet e pushtetit të atëhershëm e shkarkuan nga detyra, për shkak të mbështetjes së kërkesave të studentëve në demonstratat e vitit 1981, të cilat i mbrojti me përkushtim, me forcën e argumentit dhe me guximin e një atdhetari të rrallë./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark