12:25 - 14 Nëntor 2022

Volodymyr Zelensky është pritur me lot dhe përqafime ndërsa vizitonte e sapoçliruar të Khersonit sot. Turma e gëzuar brohoriste ndërsa lideri ukrainas i përshëndeste me dorë.

Zelensky, i cili ka qëndruar në Ukrainë gjatë gjithë luftës, iu drejtua trupave dhe banorëve lokalë në sheshin qendror të Khersonit dhe u zotua: “Ne po ecim përpara. Ne jemi gati për paqe, paqe për vendin tonë.’

Vizita e tij në Kherson vjen disa ditë pasi forcat ruse u detyruan të tërhiqen nga qyteti jugor pas muajsh pushtimi.

Zelensky falënderoi NATO-n dhe aleatët e tjerë për mbështetjen e tyre në luftën kundër Rusisë dhe tha se dorëzimi i sistemeve raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS) nga Shtetet e Bashkuara kishte bërë një ndryshim të madh për Kievin.

Tags: ,