×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  10 gjëra që shihni në ëndrra e që nuk duhet t’i injoroni

  Insajderi
  21 March 2023 - 12:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Njerëzit i kanë interpretuar ëndrrat për shekuj me radhë derisa shkenca vazhdon të paraqesë hulumtime të reja në këtë fushë. Psikologët besojnë se ëndrrat mund të tregojnë fakte të rëndësishme për jetën e dikujt dhe atë që ndodh në mendjen e njerëzve, nënndërgjegjeshëm. Shumë prej njerëzve shohin ëndrra që mund të japin njohuri për atë që ndodh në jetën e tyre të përditshme. Këto ëndrra ndodhin për shkak të situatave personale, si dhe instinkteve të mbijetesës. Më poshtë janë renditur dhjetë gjëra të cilat psikologët kërkojnë që të mos injorohen kurrë kur bëhet fjalë për ëndrrat:

  1 – Rënia

  Sipas psikologut të ëndrrave Ian Wallace, ëndrrat me rënie tregojnë një ndjenjë të humbjes së kontrollit në jetën tuaj. Ju mund të ndiheni sikur keni shumë përgjegjësi që ju rëndojnë dhe nuk mund t’u shpëtoni atyre, ose mund të ndiheni të stresuar shumicën e kohës.

  Megjithatë, disa shkencëtarë e shpjegojnë këtë ëndërr me fiziologji të thjeshtë. Teksa trupi kalon në gjumë, sistemi nervor dobësohet, presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës ulen dhe truri juaj fillon të ngadalësohet. Të gjithë këta faktorë dhe gjendja juaj e përgjithshme mendore gjatë ditës mund të kontribuojnë në atë që njihet si “dridhje hipnike”. Këto spazma muskulore ndodhin gjatë kalimit nga zgjimi në gjumë dhe mund të përkeqësohen nga stresi, ankthi, kafeina dhe madje edhe privimi i gjumit.

  2 – Rënia e dhëmbëve, lëndimet e tjera dhe vdekja

  Kur njerëzit ëndërrojnë se dhëmbët bien ose prishen, kjo tregon mungesë të vetëvlerësimit, pasi buzëqeshja është një nga gjërat e para që njerëzit vërejnë tek tjetri. Ian Wallace thotë: Ju i tregoni dhëmbët kur buzëqeshni dhe kur kafshoni, kështu që ata pasqyrojnë sa të sigurt ndiheni. Rënia e dhëmbëve tregon se një situatë po ju bën të humbni besimin.

  Patricia Garfield, një tjetër eksperte e ëndrrave, i lidh ëndrrat rreth rënies së dhëmbëve me zemërimin e ndrydhur. Zakonisht, kur njerëzit kanë zemërim të mbytur, ata i kërcasin dhëmbët dhe shtrëngojnë nofullat pa e ditur. Kjo mund të shkaktojë probleme me dhëmbët, kështu që në ëndrra, njerëzit mund t’i humbin ato ose t’i shohin teksa prishen.

  Për sa i përket ëndrrave për lëndim ose vdekje, këto shpesh sinjalizojnë ndjenja shqetësimi dhe ankthi për plakjen e njerëzve të dashur. Ëndrrat për vdekjen mund të nënkuptojnë se një pjesë e juaja po vdes, në mënyrë që të rilindni në një version më të mirë të vetes. Ëndrrat me vdekje dhe lëndime mund të jenë mënyra e trurit për t’u marrë me të ardhmen dhe për t’u përgatitur për ndryshime që njerëzit nuk mund t’i kontrollojnë.

  3 – Dështimi në një provim ose performancë publike

  Shumë njerëz imagjinojnë të dështojnë në një provim në shkollë ose të vënë veten në siklet gjatë një fjalimi ose shfaqjeje publike. Ndoshta harruan rreshtat e tyre në një shfaqje shkollore ose u penguan nga fjalët e tyre gjatë një fjalimi. Këto vizione ndodhin kryesisht tek fëmijët e moshës shkollore, por ato mund të ndodhin edhe me njerëzit që janë diplomuar shumë kohë më parë.

  Këto ëndrra tregojnë stres në jetën tuaj ose shqetësim për diçka para se të flini. Ato gjithashtu mund të tregojnë një ndjenjë përgjegjësie për diçka në jetën tuaj.

  4 -Të kesh shumë pak ose aspak rroba

  Këto vizione tregojnë për turp ose siklet për diçka në jetën tuaj. Psikologu Ian Wallace thotë: Kjo do të thotë që ju ndiheni të pambrojtur në punën tuaj të re ose në marrëdhënien tuaj të re, dhe keni frikë se të tjerët do të mësojnë për dobësitë dhe disavantazhet tuaja.

  Megjithatë, nëse ndjeni një ndjenjë krenarie në ëndrrën tuaj, mund të nënkuptojë se nuk ndjeni se talentet dhe arritjet tuaja janë vërejtur ose lavdëruar mjaftueshëm. Ju dëshironi të tregoheni në mënyrë që njerëzit t’ju vënë re. Nëse nuk keni veshje të përshtatshme për ngjarjen ose situatën në ëndërr, kjo mund të nënkuptojë se keni dyshime për ngjarjen. Për shembull, nëse paraqiteni në një intervistë pune me pizhame, mund të nënkuptojë se nuk ndiheni gati për intervistë ose keni dyshime për aftësinë tuaj për ta siguruar atë punë.

  5 – Duke u ndjekur

  Ëndërrimi duke u ndjekur mund të ketë disa kuptime. Ekspertja e ëndrrave Lauri Loewenberg thotë: Njerëzit që tentojnë të shmangin konfliktin, do të kenë ëndrrën e përsëritur sikur po ndiqen.

  Kushtojini vëmendje asaj që ju ndjek, pasi ajo tregon çdo gjë që përpiqeni të shmangni në jetën reale. Gjëra të tilla si borxhi, varësia, diskutimi i një problemi me bashkëshortin/en tuaj ose aplikimi për punë, mund të jenë arsyet e fshehura pas kësaj ëndrre. Ose, mund të tregojë një ëndërr të paplotësuar që vazhdon të përpiqet t’ju ndjekë sepse nuk keni punuar për të arritur qëllimet tuaja.

  Disa shkencëtarë besojnë se imazhet e ikjes nga dikush mund të jenë instinktet e mbijetesës. Nëse keni probleme të pazgjidhura me dikë, truri juaj mund t’ju thotë të vraponi për të shmangur një kërcënim.

  6 – Një fatkeqësi natyrore ose apokalips

  Të gjithë kemi imagjinuar një fatkeqësi natyrore apo edhe fundin e botës në një moment. Këto ëndrra mund të nënkuptojnë se ju humbni kontrollin e një problemi personal ose ndiheni të kërcënuar për diçka. Mediat sociale mund t’i përkeqësojnë këto mendime pasi historitë për fundin e botës dhe ndryshimet klimatike janë të shumta. Kjo mund të çojë në një ndjenjë të cenueshmërisë kur jeni zgjuar, që do të thotë se ne njerëzit duhet të përballen me këto ndjenja ndërsa flenë.

  7 – Një aksident me veturë ose vështirësi teknike

  Disa njerëz mendojnë për prishjen e telefonit ose pajisjes së tyre kur përpiqen t’i përdorin ato. Patricia Garfield thotë se gratë i përjetojnë më shumë këto ëndrra dhe ato tregojnë një humbje të lidhjes emocionale me dikë ose probleme në marrëdhënie. Ëndrrat për përplasjet me veturë bien në të njëjtën kategori. Kjo ëndërr tregon se ju mungon mbështetja në jetën reale dhe nuk mund ta përballoni vetë një situatë.

  8 – Të qenit shtatzënë

  Si burrat ashtu edhe gratë mund të kenë ëndrra sikur janë shtatzënë, çuditërisht. Psikologu David Bedrick thotë: Shtatzënia simbolizon diçka të re që rritet brenda nesh.

  Kjo ëndërr tregon se po lindni ide dhe krijime të reja në botë. Nëse jeni duke rilyer shtëpinë tuaj ose duke punuar për një ide për një libër, mund ta keni këtë ëndërr. Vendosja e qëllimeve dhe respektimi i tyre do t’ju ndihmojë të realizoni vizionin tuaj.

  9 – Të jesh vonë

  Eksperti i ëndrrave Michael R. Olsen thotë se të shohësh ëndrra duke qenë vonë mund të tregojnë frikën e humbjes së diçkaje të rëndësishme në jetën tuaj, siç janë marrëdhëniet tuaja. Nëse ndiheni të mbingarkuar në jetën reale dhe nuk ndani kohë për njerëzit e dashur, ky mund të jetë një sinjal për ju që të ngadalësoni dhe të lini kohë për njerëzit e rëndësishëm për ju.

  10 – Një dhomë apo shtëpi e panjohur

  Ëndrrat se jeni në një shtëpi ose dhomë të panjohur tregojnë një nevojë për vetëreflektim. Kjo ëndërr tregon se ju keni pjesë të vetes të mbyllura dhe të pazbuluara që ju luten për t’u përdorur. Një dhomë e veçantë në shtëpi simbolizon një talent ose aftësi të fshehur që nuk e përdorni.

  Psikoterapisti Eddie Traversa beson se ne në mënyrë të pandërgjegjshme njerëzit caktojnë dhoma të ndryshme në një shtëpi për proceset e brendshme. Për shembull, ju kombinoni përbërës të ndryshëm në një produkt në kuzhinë. Vizionet e kësaj dhome mund të nënkuptojnë se po kaloni nëpër ndryshime të brendshme. E ëndërroni veten në banjë? Mund të tregojë nevojën për të hequr qafe rrëmujën ose bagazhin e panevojshëm. Ose ndoshta duhet të pastroni veten nga të gjitha bagazhet shpirtërore. Dhomat e gjumit simbolizojnë marrëdhëniet romantike, kështu që një ëndërr në këtë dhomë mund të simbolizojë shqetësimet për këtë aspekt të jetës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark