×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  30 burra kanë vdekur duke tentuar të kalojnë kufijtë e Ukrainës për t’iu shmangur luftës

  Insajderi
  30 April 2024 - 08:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rreth 30 burra ukrainas kanë vdekur duke u përpjekur të kalojnë ilegalisht kufijtë e Ukrainës dhe të shmangin luftën kundër Rusisë e cila filloi në vitin 2022.

  “Disa humbën jetën duke u përpjekur të kalonin një lumë malor ose të kalonin male”, tha Andriy Demchenko, sipas një raporti të Ukrinform të hënën vonë.

  Kështu tha zëdhënësi i shërbimit kufitar të Ukrainës për agjencinë e lajmeve Ukrinform.

  “Në përgjithësi, që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, rreth 30 njerëz kanë vdekur në përpjekje për të kaluar ilegalisht kufirin”, shtoi ai.

  Me disa përjashtime, burrat ukrainas midis moshës 18 dhe 60 vjeç nuk lejohen të largohen nga vendi pasi mund të mobilizohen për të luftuar, sipas ligjit ushtarak të Ukrainës, shkruan Reuters.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark