×
 • Lajme
 • Insajderi Video
 • Insajderi Video

  A duhet të bëhen me pagesë qeset e plastikës? Ja çka mendojnë qytetarët

  Insajderi
  14 September 2023 - 15:09

  Qytetarët do të duhet të paguajnë për qeset plastike me hyrjen në fuqi të Udhëzimit Administrativ për Ambalazhin dhe Mbeturinat e ambalazhit. Kështu ka bëri të ditur para disa ditëve ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastruktures, Liburn Aliu.

  Ministri Aliu ka thënë se qeset e holla te plastikës nga zero deri në 25 mikron do të ndalohen tërësisht, ndërsa ato deri në 50 mikron do të kushtojnë 5 centë.

  “Ky udhëzim administrativ do të ketë ndikim tek ambienti, duke eleminuar qeset e plastikës dhe shishet e plastikës më pastaj si dhe trajtimin e ambalazhit nga shishet. Qeset e holla të plastikës do ndalohen. Qeset nga 25 deri 50 mikron do të lejohen për përdorim dhe do të kushtojnë 5 centë. Megjithatë nuk do të lejohet që të kenë logo të prodhuesit”, ka shtuar ai.

  Qytetarët në rubrikën Vox Pop kanë dhënë mendimet e tyre rreth këtij vendimi.

  Për më shumë ndiqni videon në vazhdim:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark