×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdixhiku pas ofertimit të Kurtit për ta shkruar Draftin: Vonë, shumë vonë, e pranove autonominë

  Insajderi
  22 December 2023 - 13:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një intervistë e emisarit sllovak, Miroslav Lajcak, dhënë për Gazetën Express ku ka folur për çështjen e Draft-Statutit të Asociacionit ka nxitur reagime zinxhirore në Kosovës. Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti pasi ky i fundit duke u ndërlidhur me deklarimin e Lajçak se Drafti është çështje e brendshme e Kosovës, ka ofertuar që vitin tjetër ta shkruaj Draftin bashkë me ministrat Rashiq e Kransiqi.

  Abdixhiku ka thënë se LDK dhe të gjithë miqtë e Kosovës ka dy vite që i kërkojnë Kurtit të hartojë draft statutin e Asociacionit, si një dokument të brendshëm të Kosovës dhe si obligim ndërkombëtar.

  Por sipas Abdixhikut, kryeministri ka refuazuar që të bëjë një gjë të tillë.

  Kreu i LDK-së, thotë se pavarësisht arsyetimit të Kurtit, drafti i ndërmjetësuesit erdhi dhe jo si mes, por si autonomi.

  Sipas Abdixhikut tash është shumë vonë për ta hartuar një Draft për Asociacionin.

  Reagimi i plotë:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark