17:36 - 22 Dhjetor 2022

Talebanët kanë arrestuar pesë gra që merrnin pjesë në një protestë në kryeqytetin afgan, Kabul, kundër ndalimit të grave për të ndjekur universitetet. Janë arrestuar edhe tre gazetarë. Protestat mësohet se janë zhvilluar edhe në provincën Takhar.

Gardianët ndaluan qindra gra të hynin në universitete të mërkurën – një ditë pas shpalljes së ndalimit. Kjo është politika e fundit që kufizon arsimimin e grave që kur talebanët u kthyen në pushtet vitin e kaluar. Vajzat tashmë janë përjashtuar nga shumica e shkollave të mesme.

Ndalimi i ri u zbatua me efekt të menjëhershëm nga ministri i arsimit të lartë të martën, me urdhër të universiteteve publike dhe private që të ndalojnë gratë të frekuentojnë. Ministria e Arsimit tha se studiuesit e saj kishin vlerësuar kurrikulën dhe mjedisin universitar dhe frekuentimi për vajzat do të pezullohej derisa të sigurohej “një mjedis i përshtatshëm”.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale të enjten treguan rreth dy duzina gra afgane të veshura me hixhabe duke marshuar nëpër rrugët e Kabulit, duke ngritur pankarta dhe duke bërtitur parulla.

Grupi fillimisht kishte planifikuar të mblidhej para Universitetit të Kabulit, institucioni më i madh dhe më prestigjioz arsimor në vend, por ndryshoi vendndodhjen pasi autoritetet vendosën një numër të madh të personelit të sigurisë atje.

Disa gra të përfshira në protestë kanë thënë për BBC se janë rrahur ose arrestuar nga oficere femra talebane.

Një nga protestuesit i tha BBC-së se ajo ishte “rrahur keq”, por sapo arriti të shmangte marrjen në paraburgim.

“Kishte shumë anëtarë femra talebane mes nesh,” tha gruaja në kushte anonimiteti.

“Ata rrahën disa nga vajzat tona dhe arrestuan disa të tjera. Ata do të më merrnin edhe mua, por unë arrita të arratisem. Por më rrahën keq.”

Një tjetër protestues tha se dy persona ishin liruar që kur u arrestuan, por disa mbetën në paraburgim.

Disa burra janë përgjigjur me akte të mosbindjes civile në solidaritet me protestuesit. Rreth 50 profesorë meshkuj universiteti në institucione publike dhe private kanë dhënë dorëheqjen nga postet e tyre, ndërsa disa studentë meshkuj thuhet se kanë refuzuar të japin provimet e tyre./BBC