Alarm te Franca, Tchouameni dhe Theo Hernandez nuk stërviten me ekipin

16 December 2022 - 19:42

Aurelien Tchouameni dhe Theo Hernandez munguan në stërvitje me skuadrën e Francës, ndërsa ata vazhduan rikuperimin e tyre nga dëmtimet përkatëse.

Tchouameni, 22 vjeç, dhe Hernandez, 25 vjeç, nuk u stërvitën me pjesën tjetër të grupit të premten për shkak të një dëmtimi përkatësisht në ijë dhe në gju.

Ata të dy kanë qenë lojtarë vendimtarë për skuadrën e Didier Deschamps, e cila përballet me Argjentinën në finalen e Kupës së Botës 2022 të dielën.

Tchouameni ka nisur të gjitha ndeshjet e Francës dhe i dha kombit të tij epërsinë kundër Anglisë në çerekfinale, të cilën e fituan përfundimisht 2-1.

Në mënyrë të ngjashme, Hernandez u fut në lojë në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve kundër Australisë pasi vëllai i tij, Lucas Hernandez, pësoi një dëmtim të rëndë në gju.

Brenda pak minutash, Hernandez realizoi një asistim duke e fituar atë ndeshje 4-1.

Që atëherë ai ka ruajtur vendin e tij në formacionin fillestar dhe gjithashtu shënoi golin e parë të Francës kundër Marokut në fitoren e tyre gjysmëfinale, e cila përfundoi 2-0 të të mirë të tyre.