×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  Ambasadori suedez për heqjen e vizave: Më në fund

  Insajderi
  18 April 2023 - 16:19
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Nesër pritet të bëhet edhe nënshkrimi i vendimit për liberalizimin e vizave, kështu ka thënë ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund.

  Westerlund përmes një postimi në Twitter ka shkruar se ky vendim është pritur gjatë.

  “Më në fund! Presidenca suedeze e BE-së dhe Parlamenti Evropian nesër pritet të nënshkruajnë vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën”, ka thënë ai.

  Ndryshe, miratimi i liberalizimit të vizave për Kosovën nga Parlamenti Evropian u bë sot, pa asnjë kundërshtim. Kryetarja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola tha se nuk ka marrë asnjë propozim për të refuzuar qëndrimin e Këshillit të BE-së për liberalizimin e vizave.

  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi të mërkurën do të udhëtojë drejt Strasburgut, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të vendimit për heqjen e vizave. 

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark