×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Arsimi në Kosovë kurrsesi të dal nga “lloçi”- Dështim përsëri në PISA, rezultate më të dobëta se në 2018

  Insajderi
  05 December 2023 - 12:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Kosova ka dështuar në testin të PISA-s për vitin 2022 duke u renditur pothuajse në vendet e fundit

  Kosova ka zënë vendin e 78-të nga 80 shtete pjesëmarrëse, pra ka rënie nga viti 2018 për 11 pikë.

  Vendi ka zënë pozitën e 76-të për lexim, 77-të për shkencë si dhe pozitën e 74-të për matematikë.

  May be a graphic of text that says 'Comparing countries' and economies' Statistically above OECD average statistically different Statistically in science average Science Singapore 2022 561 (China) Science 17 2022 Darussalam H.g (China)* 15 Uruguay 435 432 Zealand* Emirates 2 Switzerland 504 Moldova 26 UnitedKingdom* Mongolia Republic N.A 499 498 12 Sweden 410 Argentina 17 408 491 Netherlands* Hungary Arabia Panama* 15 390 ithuania Indonesia 486 485 484 23 383 380 Macedonia Türkiye 10 12 33 376 Guatemala Malta 476 472 373 Republic N.A 368 462 447 25 Philippine Uzbekistan Cambodia 356 Database, descending order ofthe Table -1 N.A performance PISA 2022 Results OECD'

  Rezultatet e testit “PISA 2022” janë publikuar të martën, ndërsa u prezantuan nga Ministria e Arsimit në një konferencë për media.

  Ministrja e këtij dikasteri, Arbërie Nagavci, tha se rezultatet kanë qenë të pritshme.

  “Rezultatet të cilat janë bërë publike kanë qenë të pritshme, duke marrë parasysh që e kemi pasur një situatë pas pandemisë, ku mësimi është zhvilluar me probleme. Kjo ka qenë e pritshme. Këtu e shtojmë që pandemia ka sjell sfida të tjera të mësimdhënësit e nxënësit për shkak të mungesës së kushteve”, tha ajo.

  Në vitin 2018, nxënësit kosovarë kishin shënuar në lexim 353 pikë, në matematikë 366 dhe në shkencë 365

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark