×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  Bëhet me familje foshnja që lindi nën rrënoja në Siri

  Insajderi
  21 February 2023 - 09:56
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Foshnja e lindur nën rrënojat e një ndërtese të shembur në Siri dhe e vetmja anëtare e familjes që i mbijetoi tërmetit masiv, është birësuar nga tezja dhe xhaxhai i saj.

  Mijëra njerëz ishin ofruar të birësonin të porsalinduren, e cili ishte ende e lidhur me nënën e saj me kordonin e kërthizës kur ajo u shpëtua.

  Ajo u lirua nga spitali pasi një test i ADN-së konfirmoi se tezja e saj ishte një e afërme gjaku.
  Mjekët thanë se ajo ishte në gjendje të mirë shëndetësore.

  “Ajo është një nga fëmijët e mi tani,” tha burri i tezës së saj Khalil al-Saëadi për agjencinë e lajmeve Associated Press. “Unë nuk do të bëj dallim mes saj dhe fëmijëve të mi.”

  Foshnja tani ka marrë emrin e nënës së ndjerë Afraa. Menjëherë pasi ajo u shpëtua, zyrtarët e kishin quajtur Aya, që do të thotë mrekulli në arabisht.

  Një video e shpëtimit të saj menjëherë pas tërmetit u bë virale në mediat sociale.

  Pamjet dramatike treguan një burrë duke u larguar me shpejtësi nga mbeturinat ndërsa e mbante atë të mbuluar me pluhur në krahë. Ajo thuhet se kishte qenë nën ndërtesën e shembur për më shumë se 10 orë dhe mjekët thanë se kishte mbërritur në spital në një gjendje të keqe, me mavijosje dhe prerje në të gjithë trupin.

  Ndërtesa në të cilën jetonte familja e saj ishte një nga rreth 50 që thuhet se u shkatërrua nga një tërmet 7.8 ballë në Jidayris, një qytet i kontrolluar nga opozita në provincën Idlib që është afër kufirit turk.

  Nëna e saj filloi lindjen menjëherë pas fatkeqësisë dhe lindi para se të vdiste, tha një i afërm. Babai i saj, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë u vdiqën gjithashtu.

  Familja e saj që e pranoi tha se vendi më i mirë për Afranë ishte familja, sado e vështirë të ishte gjendja e tyre.

  Edhe shtëpia e zotit Saëadi dhe gruas së tij Hala u shkatërrua nga tërmeti dhe ata po qëndrojnë me kushërinjtë.
  Ata të dy mirëpritën një vajzë të lindur në Hala tre ditë pas tërmetit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark