×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Borrell reagon ashpër pas arrestimeve në veri dhe marshimit të FSK-së në jug

  Insajderi
  23 June 2023 - 19:16

  Shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se është shumë i alarmuar me situatën në veri të Kosovës.

  Pas arrestimeve të reja nga Policia e Kosovës ndaj të dyshuarve për dhunë ndaj KFOR-it dhe pas marshimit të rregullt Ushtrisë së Kosovës në Mitrovicën jugore, Borell kritkoi Kosovën.

  Pai ai Arrestimet e serbëve i ka konsideruar si arreste pa përfillje të procedurave gjyqësore.

  Në fund, Borrell shkurtimisht ka kritikuar edhe Serbinë, për retorikën e saj nxitëse.

  “Shumë i alarmuar për situatën në veri të Kosovës: me arrestimet jashtëgjyqësore të serbëve & dhe marshimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Mitrovicën jugore; përcjellë nga një retorikë e ashpër nga Serbia”, ka shkruar Borrell.

  Ai ka thënë se ky eskalim në rritje, nuk do të tolerohet.

  “Përkundër takimit të krizës dje, eskalimi po vazhdon dhe po bëhet më i rrezikshëm. Nuk do ta tolerojmë”, ka shkruar në fund ai. 

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark