18:05 - 25 Janar 2023

Në fund të javës së kaluar, Juventusit iu hoqën 15 pikë në Serie A për mashtrim financiar.

Gjykata e Apelit vendosi gjithashtu të vendosë kufizime në aktivitetet e futbollit për 11 zyrtarë të Juventusit.

Midis tyre ishin drejtori Fabio Paratici (30 muaj), ish-presidenti Andrea Agnelli, ish-shefi ekzekutiv Maurizio Arrivabene me nga (24 muaj secili) dhe nënpresidenti Pavel Nedved (8 muaj).

Por duket se historia nuk ka përfunduar me kaq. Ish-fubolisti dhe gazetari aktual Paolo Ziliani raporton se 23 lojtarë që përfaqësonin Juventusin në kohën e shkeljeve janë aktualisht nën hetim.

Të gjithë lojtarët përballen me një pezullim prej të paktën një muaji, ndoshta sepse kanë marrë pjesë me vetëdije në mashtrim. 

Sipas Zilianit, disa lojtarë tashmë kanë rrëfyer se kanë mashtruar në favor të klubit. De Ligt dhe De Sciglio u dhanë gjyqtarëve një kopje të bisedës WhatsApp, në të cilën kapiteni Chiellini i shpjegon ekipit skemën e mashtrimit dhe kërkon që ajo të mos përmendet në shtyp.

Ziliani ka siguruar edhe dokumente zyrtare me datat e nënshkrimit të kontratave mashtruese. 

Pezullimi do të zbatohet për të gjithë lojtarët, edhe nëse ata nuk luajnë më në Serinë A, domethënë, dënimi mund ta kapë edhe Cristiano Ronaldon.