×
 • Lajme
 • Lajme

  Chollet: Kosova të angazhohet urgjentisht për dialogun

  Insajderi
  19 September 2023 - 09:18

  Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, ka biseduar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin, mbi nevojën për shtensionim të situatës dhe dialogut me Serbinë.

  Ai ka shkruar në Tëitter të martën se Kosova duhet të angazhohet urgjentisht në dialogun me Serbinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Sipas Cholletit, normalizimi i raporteve me Serbinë është çelësi i stabilitetit rajonal dhe i integrimit në BE.

  “Diskutim i mirë me presidenten Vjosa Osmani mbi përkushtimin tonë të përbashkët për të ardhmen euroatlantike të Kosovës, nevojën për të shtensionuar tensionet dhe për t’u angazhuar urgjentisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, për normalizimin e raporteve me Serbinë – çelësi i stabilitetit rajonal dhe i integrimit në BE”, ka deklaruar ai.

  Nëpërmjet një konference për media, kryeministri Albin Kurti i ka akuzuar ndërmjetësuesit e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak dhe Josep Borell për sinkronizim të qëndrimeve me Serbisë. Ai ka thënë të hënën se takimi i 14 shtatorit në Bruksel është zhvilluar pas dakordimit të BE-së me Serbinë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark