×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Deklaratat e diplomatëve për Asociacionin, reagon partia e Jabllanoviqit

  Insajderi
  09 November 2023 - 21:30
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Partia e Serbëve të Kosovës e drejtuar nga politikani Aleksandar Jabllanoviq ka reaguar pas deklaratave të diplomatëve për Asociacionin.

  Sipas tyre, deklaratat e diplomatëve për Asociacionin janë një hyrje e mirë për ndonjë “komedi televizive”.

  Reagimi i plotë:

  Deklaratat e fundit të disa diplomatëve perëndimorë nga Prishtina për temën e Bashkësisë së Komunave Serbe do të ishin një hyrje e mirë për ndonjë komedi televizive.

  Megjithatë, duke qenë se jetojmë në një kohë tensionesh të rrezikshme dhe përshkallëzimi të mundshëm të tyre, nuk ka vend për shaka dhe lojëra. JSO, si një projekt për të cilin është rënë dakord saktësisht dhjetë vjet më parë, me garanci nga i njëjti Perëndim, tani ka nevojë për disa të dashur perëndimorë që të shërbejnë si maskë për spastrimin etnik të serbëve dhe heqjen e të gjitha të drejtave të tyre dhe atyre që i garanton edhe Kushtetuta. ato. Serbët nuk do ta pranojnë kurrë ZSO-në nëse përkufizohet si një mjegull në të cilën duhet të humbasim identitetin dhe të drejtat tona.

  Pavarësisht nga fjalori diplomatik, referenca në ndonjë lloj Kushtetute, JSO duhet të jetë në përputhje me Rezolutën 1244 të KS të KS dhe në përputhje me interesin e popullit serb në Kosovë.

  Kushtetuta e Kosovës në krahasim me të drejtën kolektive të serbëve për një jetë normale, të papenguar dhe të sigurt në Kosovë dhe Metohi është çështje dytësore dhe nuk mund të vihet kurrë në plan të parë. Askush nuk është konsultuar me serbët nga Kosova dhe as nuk ka marrë parasysh nevojat dhe interesat e tyre, dhe pa serbët dhe pëlqimin e tyre nuk ka ZSO.

  Vetëm përmes pushtetit ekzekutiv mund të arrihet në pozita nga të cilat mund të përmirësohet jeta e serbëve, dhe gjithçka tjetër është vetëm një konfirmim se Aljbin Kurti nuk është i vetëm në planin e tij për të dëbuar në heshtje serbët nga Kosova dhe Metohija me të gjitha mjetet dhe se ai ka aleatë dhe mentorë për këtë!
  Partia e Serbëve të Kosovës

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark