×
Show

Dieta për dembelët

Insajderi
20 November 2018 - 19:00

Dietat e zakonshme që i shohim nëpër revista mode apo internet zakonisht janë të pamundshme për njerëzit e thjeshtë, janë shumë të shtrenjta, marrin shumë kohë, apo përfshijnë produkte që nuk janë shumë të shpeshta në marketet tona. Por dietë nuk do të thotë vetëm të përmbahesh një orari strikt.

Mund të mbani dietë shumë të sukseshme nëse vetëm reduktoni disa ushqime që nuk janë të shëndetshme, dhe të pasuroni shujtat tuaja me disa të tjera që përshpejtojnë metabolizmin tuaj.

Gjella më e përshtatshme që dietologët kanë sugjeruar herë pas here mbetet supa. Sigurisht bëhet fjalë për supë vegjetariane, e gatuar vetëm me perime si dhe ajo me mish pa dhjamë. Një nga cilësitë më të rëndësishme të supës është se ajo e mbush stomakun duke krijuar ndjesinë e ngopjes. Mos harroni t’i shtoni supës edhe kopër, majdanoz, apo erëza të stinës për t?i dhënë asaj shijen pikante karakteristike.

Kastraveci i freskët është një kampion i vërtetë përsa i përket produkteve subkalorike. Ai përmban më pak se 12 kalori në 100 gramë. Mos e humbni shansin e konsumimit të trangullit të freskët në dietën tuaj, veçanërisht në verë.

Është ushqimi ideal për ata të cilët duan të reduktojnë kilogramë. Po aq e mirë është edhe lakra apo sallata e gjelbër. Një nga avantazhet që këto perime kanë është se zvogëlojnë ndjenjën e urisë duke thithur edhe lëngjet e organizmit. Nëse ju pëlqen djathi, sugjerohet më tepër ai i presuari dhe i përpunuari pasi ka më pak kalori. Gjithashtu përdorni më pak kripë pasi vetëm në këtë mënyrë organizmi nuk do të prodhojë shumë lëngje për ta asimiluar.

Zakonisht dëshirojmë të pimë një çaj pas një vakti kryesisht të bollshëm. Por dietologët sugjerojnë se nuk duhet pirë pas një vakti. Ndaj do ishte më mirë të zëvendësonit çajin me sheqer, me çaj ose ujë të zier që do të shoqërohej nga lule bimore si mente, apo kamomil. Kjo lloj pije do t’ju ndihmojë t’ju tresë më shpejt, t’ju lehtësojë dhe largojë nepsin e fortë për ëmbëlsira. Ju mund të pini çaj bimor tridhjetë minuta pas një vakti në çdo pjesë të ditës, veçanërisht pas drekës.

 

 

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark