×
 • Sport
 • Sport

  Dijon Kameri lojatari i Salzburgut që po fiton krahasimet me Bruno Fernandes

  Insajderi
  28 October 2022 - 10:21

  18-vjeçari austriak tashmë po bën impakt në ekipin e parë, pasi luajti në finalen e UEFA Youth League të sezonit të kaluar.

  Pavarësisht nëse janë nga Evropa, Afrika apo edhe Amerika e Jugut, Red Bull Salzburg ka një strategji mjaft të qartë kur bëhet fjalë për zhvillimin e të rinjve të talentuar: të rekrutojë lojtarë nga mesi deri në fund të adoleshencës, t’u japë atyre mundësi për t’u përmirësuar dhe për të luajtur futboll në gara evropiane, para se t’i shesin për të fituar shumë.

  Erling Haaland mbetet posteri për procesin, ndërsa persona si Patson Daka, Karim Adeyemi dhe Benjamin Sesko janë prova se rruga mbetet e fortë.

  Megjithatë, ajo për të cilën Salzburgu nuk ka një reputacion të fortë është prodhimi i lojtarëve të tyre; individë që kanë mësuar mënyrën e Red Bull-it që në moshë të re dhe kanë kaluar nëpër rangjet e akademisë përpara se të luanin për ekipin e parë.

  Dijon Kameri, megjithatë, mund të jetë gati të thyejë mykun. Mesfushori 18-vjeçar është futur në skuadrën e seniorëve këtë sezon dhe tashmë po bën përshtypje për kampionët austriak me aftësitë e tij për të luajtur, shkruan ‘Goal’, transmeton lajmi.net.

  Por kush është ai dhe çfarë e bën atë kaq të veçantë? Lëreni të shpjegojë NXGN…

  Aty ku filloi gjithçka

  I lindur në Austrinë lindore dhe me origjinë kosovaro-shqiptare, talentet e futbollit të Kamerit u vunë re për herë të parë kur ai po luante në një turne shkollor rreth moshës shtatë vjeçare.

  Skautët e Salzburgut morën parasysh aftësinë e tij dhe e ftuan për një provë, përpara se ta regjistronin në sistemin e akademisë së klubit në 2012.

  Kameri – i cili tërhoqi interesin nga klubet e tjera evropiane me kalimin e viteve – kaloi gradualisht në ekipe të ndryshme të grupmoshave, duke bërë debutimin e tij për U-18-të si 16-vjeçar në fillim të 2020-21. sezoni.

  Ai ishte kapiten i Austrisë U17 më vonë atë muaj pasi ai konsiderohej tashmë si talenti i jashtëzakonshëm i brezit të tij.

  Thyerja e madhe

  Ashtu si shumë nga lojtarët e rinj të Salzburgut – qofshin të rritur apo të rekrutuar – shija e parë e futbollit të Kamerit me skuadrën A erdhi për FC Liefering, klubi i divizionit të dytë që vepron si ekipi rezervë i Salzburgut.

  Kameri bëri debutimin e tij në gusht të vitit 2021 dhe ishte një titullar i rregullt gjatë gjithë sezonit të kaluar, megjithëse numrat e tij të papërpunuar sulmues nuk bëjnë një lexim tërheqës, pasi ai shënoi vetëm një gol dhe dha vetëm katër asistime në 22 ndeshje.

  Sidoqoftë, ishte një histori ndryshe në Ligën e të rinjve të UEFA-s, pasi aksionet e tij u rritën masivisht për shkak të një numri paraqitjesh mbresëlënëse ndërsa Salzburgu arriti në finale.

  Sërish, sulmi i Kamerit nuk ishte asgjë për t’u thirrur – dy gola (përfshirë një perlë në fitoren gjysmëfinale ndaj Atletico Madridit) dhe dy asistime në tetë ndeshje.

  Por mënyra se si ai ishte në gjendje të diktonte ndeshjen me topin dhe të niste presingun pa të, i lejoi palës austriake të kalonte rrugën e saj në garë.

  Dhe megjithëse Salzburgu u mposht përfundimisht 6-0 në finale nga Benfica, paraqitjet e Kamerit e vendosën atë në radarin e mediave dhe skautëve.

  Pra, ishte një shok i vogël kur atij iu dha një kontratë e re katërvjeçare në verën e 2022 ndërsa u promovua zyrtarisht në skuadrën e parë.

  Si po shkon

  Kameri nuk priti shumë për të bërë debutimin e tij me ekipin e parë, dhe ai siguroi që ai të ishte gjithashtu një për t’u mbajtur mend, pasi ai shënoi dhe dha një asist në paraqitjen e tij 24-minutëshe kundër Austria Lustenau më 17 gusht.

  Ai e mbështeti këtë duke shënuar një rezultat mahnitës në Kupën e Austrisë në fillimin e tij të parë disa ditë më vonë, pasi fitoi shpejt besimin e trajnerit Matthias Jaissle.

  Ky besim ishte i qartë kur Kameri u emërua në formacionin e Salzburgut për ndeshjen e tyre hapëse të sezonit në Ligën e Kampionëve, duke e bërë atë austriakin e dytë më të ri që ka filluar ndonjëherë një lojë në kompeticion, pas vetëm David Alaba.

  Ai gjithashtu luajti nga pankina në barazimin e Salzburgut kundër Chelsea një javë më vonë, por ai ka luajtur vetëm një herë që atëherë pasi pësoi një dëmtim në shpatull nga i cili është ende duke u kthyer.

  Pikat më të forta

  Një mesfushor me këmbën e djathtë, i cili mund të luajë si Nr.10 ose Nr.8, është një veprim që përcakton lojën e Kamerit: vertikalizimet.

  Pavarësisht se ku ai merr topin në fushë, mendimi i parë i Kamerit është gjithmonë të shikojë përpara dhe të shohë nëse ai mund të luajë sulmuesin e tij pas mbrojtjes; qoftë zhagas apo sipër, syri i tij për dritaren më të vogël për të kaluar topin është shqetësues për një lojtar me kaq papërvojë.

  Ai posedon gjithashtu aftësi të shkëlqyera gjuajtjesh nga distanca, ndërsa vitet e tij në sistemin Red Bull e bëjnë atë një eksponent të jashtëzakonshëm të shtypit të lartë, pasi ai mund të shihet rregullisht duke i vjedhur topin mbrojtësit kundërshtarë ose mesfushorëve të shtrirë thellë në pozicione të rrezikshme.

  Hapësirë për përmirësim

  Nëse ka një fushë të lojës që Kameri duhet të përmirësojë, është numri i golave dhe asistimeve të tij, veçanërisht duke pasur parasysh se sa ndikim mund të ketë në të tretën e fundit.

  Natyrisht, analizat moderne mund të matin ndikimin e një lojtari pa statistika të tilla të papërpunuara, por nuk ka dyshim se lojtarët më të mirë janë ata që japin rregullisht kontribute të drejtpërdrejta që topi të shkojë në rrjetë.

  Në të vërtetë, Kameri mund të bëjë pak më shumë kur vjen puna për të krijuar shanse për të tjerët, me asistime sa për personin që përfundon shansin, aq edhe krijuesi, por duket qartë se ka vend në lojën e Kamerit që ai të shtojë më shumë gola.

  Shumë nga goditjet e tij vijnë nga distanca të gjata dhe për ta çuar lojën e tij në një nivel tjetër, ai ka të ngjarë të mësojë të futet në zonën e penalltisë më rregullisht për t’i dhënë fundin lëvizjeve në të cilat mund të ketë qenë i përfshirë më herët në ndërtim.

  I ardhshmi… Bruno Fernandes?

  Megjithëse nuk është një krahasim një me një, ka diçka nga Fernandes për mënyrën se si Kameri vazhdimisht pret me padurim të luajë me shokët e skuadrës.

  Të dyja të përshtatshme për skuadrat që kryesisht kundërsulmojnë, por gjithashtu mund të futen në skuadrat e bazuara në zotërimin e topit, Kameri ka padyshim mjetet e papërpunuara për të arritur dhe kaluar Fernandes ndërsa zhvillohet karriera e tij.

  Aftësia e Kamerit për presing, së bashku me aftësitë e tij në top, të sjell në mendje edhe Mason Mount, dhe duke pasur parasysh edukimin e tij në Red Bull, adoleshenti austriak ka të ngjarë të jetë po aq i hapur për stërvitje sa ylli i Chelseat dhe Anglisë.

  Çfarë vjen më pas?

  Nëse Kameri mund të shërohet nga lëndimi i tij dhe të provojë gjendjen e tij në kohë, atëherë ka mundësi që ai të fitojë thirrjen e parë ndërkombëtare për ndeshjet miqësore të Austrisë në nëntor kundër Andorrës dhe Italisë.

  “Kameri po bën shumë mirë. Nuk do të habitesha nëse ai do të jetë startues i rregullt në Salzburg sezonin e ardhshëm,” tha menaxheri Ralf Rangnick për Salzburger Nachrichten në shtator. “Nëse ai është, ai do të jetë vërtet interesant për ekipin kombëtar”.

  Sigurisht që do të ketë edhe klube të tjera që tregojnë interes për përparimin e Kamerit, edhe pse Salzburgu rrallëherë nxiton të shesë, dhe në vend të kësaj i pëlqen të shohë një lojtar në kulmin e zhvillimit të tyre përpara se t’i lejojë ata të largohen.

  Kjo duhet të nënkuptojë që tifozët e Salzburgut të shijojnë shumë më tepër fëmijën e tyre të mrekullueshëm, përpara se ai të bashkohet me Haaland dhe Adeyemi në fluturimin e folesë për t’u bashkuar me një nga klubet vërtet elitare të Evropës.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark