×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Disa rregulla që duhen ndjekur për t’u kthyer më të lumtur nga pushimet

  Insajderi
  03 August 2023 - 16:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pushimet nuk janë gjithmonë sinonim i rigjenerimit. Për t’u kthyer më i lumtur, duhet të riktheheni në kontakt me veten tuaj. Kështu nëse do të niseni për pushime duhet të përgatisni veten mendërisht drejt udhëtimeve. Për t’u kthyer më i lumtur dhe më i relaksuar, nuk mjafton vetëm të largohesh dhe të udhëtosh.

  Çfarë dëshironi nga pushimet? Nëse përgjigja është të rigjeneroni veten, atëherë është koha t’i lejoni vetes disa rregulla që vërtet ju bëjnë të mendoni vetëm për ju dhe kohën që keni në dispozicion. Sekreti është të përjetoni pushimet duke u rikthyer në kontakt me veten. Ne ju shpjegojmë se çfarë duhet të bëni në pushime për të rigjeneruar vërtet veten.

  Teknologjia nuk ka pse të shkojë me pushime me ju

  Jo për pajisjet e çdo lloji. Lëreni teknologjinë në shtëpi sepse nuk do t’ju nevojiten PC-të, tabletët apo orët inteligjente gjatë pushimeve.

  Eliminoni mendimin që ju çon në emergjenca të mundshme në punë, në nevojën për të qenë gjithmonë në vend ose në ndonjë detyrë absolutisht të domosdoshme.

  Nuk është e vërtetë, është thjesht një justifikim për të mbajtur kontrollin me të cilin jeni mësuar gjatë gjithë vitit.

  Mos harroni se edhe në rast urgjence pune nuk jeni të pazëvendësueshëm. Ata që qëndrojnë do të gjejnë një zgjidhje pa shkuar domosdoshmërisht tek ju.

  Është e vështirë të bësh pa smartfonin, por nëse vërtet dëshiron të rigjenerosh veten, duhet ta përdorësh të kufizuar.

  Nëse ia jepni vetes këtë mundësi, pushimet tuaja të ardhshme do t’i përjetoni me më shumë qetësi. Dhe do të ktheheni më të lumtur se kur u larguat.

  Këmbë zbathur, pa make up, kontakt me natyrën dhe shiko sa më pak orën. Nëse vërtet dëshironi të rigjeneroheni, do të duhet të mësoni të lidheni përsëri me atë që ndjeni.

  Hani kur jeni të uritur dhe mos shikoni kohën, notoni për aq kohë sa të keni dëshirë, riaktivizoni shqisat tuaja falë detit, maleve apo kodrave.

  Sa më shumë të ktheheni në kontakt me pesë shqisat tuaja, aq më shumë do të përfitoni.

  Jo krahasimeve me rrjetet sociale

  Gjithmonë do të ketë nga ata që do të kenë pushimet më të bukura, me miqtë e tyre më të mirë apo të përjetojnë diçka të bukur që nuk do ta përjetoni. Bëhuni drastik, mbyllni rrjetet sociale dhe përkushtojuni asaj që po përjetoni.

  Jo krahasimeve, veçanërisht me VIP-at e paarritshëm, por po për të shijuar përvojën që keni zgjedhur me entuziazëm për veten tuaj.

  Bëj diçka të re

  Për të rigjeneruar me të vërtetë veten dhe për t’i bërë pushimet tuaja të paharrueshme, duhet të bëni diçka të re, ndryshe. Ju duhet të përjetoni një herë të re të parë që do të jetë e paharrueshme. Synoni për një sport të ri, një përvojë të re adrenaline, për të vizituar një qytet që nuk e njihni ose për të jetuar një aventurë të papritur.

  Lërini mendimet tuaja në shtëpi dhe ndiqni më shumë instinktet tuaja.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark