×
 • Lajme
 • Insajderi

  Drama e radhës – Vuçiq i shpërblen me medalje policët e dorëhequr serbë

  Insajderi
  09 November 2022 - 09:52

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot do t’i shpërblejë me medalje dy ish-policë serbë të Mitrovicës veriore. Drejtorin e policisë së Mitrovicës veriore, Nenad Gjuriq dhe shefin e operativës, Aleksandar Filipoviq.

  Vuçiq do t’i dorëzojë Gjuriqit, Urdhrin e Meritës për Mbrojtje dhe Siguri, i cili jepet për kryerjen e detyrave me zell në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë.

  Ndërsa Filipoviq, do të shpërblehet me Medaljen e Artë për Guxim “Milos Obiliq” e cila ndahet për guxim personal, përcjell Insajderi.

  Gjuriq është suspenduar nga detyra javën e kaluar me vendim të autoriteteve kosovare, pasi deklaroi se policia në veri të Kosovës, nuk do të zbatojë vendimin e Qeverisë së Kosovës për konvertimin e targave.

  Suspendimi i Gjuriqit kulmoi me pakënaqësitë e serbëve të cilët dhanë dorëheqje nga gjitha institucionet e Kosovës.

  Më vonë, Vuçiq deklaroi se nuk qëndron mbrapa këtyre dorëheqjve, por sot duke shpërblyer tashmë ish-policët, vetëm se po e konfirmon këtë gjë. /Insajderi

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark