13:28 - 05 Korrik 2022

Një ditë festimi kombëtar u kthye në tragjedi të hënën kur një person i armatosur vrau gjashtë persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë në një paradë të 4 korrikut në Highland Park, Illinois — duke e lënë vendin të pikëlluar.

Sulmuesi i dyshuar, i identifikuar nga autoritetet si Robert E. Crimo III, përdori një “pushkë me fuqi të madhe” në një sulm që dukej të ishte “i rastësishëm” dhe “i qëllimshëm”, tha policia. Ata besojnë se sulmuesi, i cili u kap më vonë të hënën, u ngjit në një çati të një biznesi dhe hapi zjarr ndaj paradës rreth 20 minuta pasi ajo filloi.

Kalimtarët menduan fillimisht se zhurma e armëve që përshkoi paradën përgjatë Central Avenue të qytetit, në afërsi të Çikagos, ishin fishekzjarre, derisa qindra të pranishmit filluan të iknin të tmerruar.

Dëshmitarët okularë përshkruan se si rrëmbyen fëmijët dhe familjet e tyre dhe vrapuan për të shpëtuar jetën e tyre, disa të fshehur pas kazanëve ose në dyqanet aty pranë për siguri në mes të kaosit. Një pjesëmarrës i paradës përshkroi se kishte parë një vajzë të qëlluar dhe vrarë, një tjetër pa një burrë të qëlluar në vesh me gjak në të gjithë fytyrën e tij.

“Dukej si një zonë beteje dhe është e neveritshme. Është vërtet e neveritshme,” tha Zoe Paëelczak, e cila mori pjesë në paradën e Ditës së Pavarësisë me babain e saj.

Masakra shënon një pranverë dhe verë tashmë të përgjakshme amerikane — gjatë 186 ditëve të fundit, ku ka pasur më shumë se 300 të shtëna masive në SHBA, sipas të dhënave të përpiluara nga Arkivi i Dhunës me Armë, një organizatë jofitimprurëse që ndjek incidente të tilla.

“Nuk ka fjalë për atë lloj të keqe që shfaqet në një festë publike të lirisë, fshihet në një çati dhe qëllon njerëz të pafajshëm me një pushkë,” tha guvernatori i Illinois J.B. Pritzker.

Policia e kapi të dyshuarin pranë Lake Forest, Illinois, pas një kërkimi masiv në të gjithë zonën e Chicagoland.

26 pacientë u pranuan në Spitalin Highland Park, tha Dr. Brigham Temple, drejtor mjekësor i Sistemit Shëndetësor Universitar NorthShore. Të plagosurit varionin nga mosha 8 deri në 85 vjeç — katër ose pesë pacientë ishin fëmijë, tha Temple.

Ai tha se 19 nga 25 viktimat me armë zjarri janë trajtuar dhe janë liruar. Kishte plagë me armë zjarri në gjymtyrë, si dhe në pjesë më qendrore të trupave, shtoi ai.