×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  E pazakontë: Babë e bir dentistë arrestohen – u nxirrnin banorëve dhëmbët e shëndosh

  Insajderi
  16 September 2022 - 09:47

  Dy dentistë francezë, babë e bir, janë arrestuar për nxjerrjen pa nevojë të dhëmbëve të shëndetshëm të banorëve në Marsejë. Ata janë akuzuar për montimin e urave të shtrenjta për të fituar më shumë para nga pacientët. Dyshja babë-bir kishin vendosur tarifa të larta për shqetësime të vogla dentare si kavitete, kurora të lira dhe kushte të tjera. Ndërsa situata mund të duket e rrallë, ky keqpërdorim nuk është e pazakontë. Prandaj, është e rëndësishme për ne të dimë se në cilat kushte mund të na duhet të bëjmë një nxjerrje dhëmbi.

  Ndërsa instinkti i parë i çdo mjeku stomatologjik është të ruajë dhëmbin natyral, ndonjëherë mund të jetë tepër vonë për të shpëtuar një dhëmb me mbushje ose me ndonjë mënyrë tjetër trajtimi dhe, në raste të tilla, nxjerrja e dhëmbit do të jetë opsioni i fundit.

  Nxjerrja e dhëmbëve: Procedura më e zakonshme dentare

  Nxjerrja e dhëmbit është një procedurë e zakonshme dentare gjatë së cilës dhëmbi juaj hiqet plotësisht nga foleja e tij. Shpesh quhet ‘tërheqja’ e një dhëmbi. Procedura zakonisht kryhet në rastet e prishjes së rëndë të dhëmbëve, thyerjes së dhëmbëve, grumbullimit të dhëmbëve, sëmundjeve të rënda të mishrave të dhëmbëve ose dëmtimit të dhëmbëve.

  Kur duhet të hiqni një dhëmb

  Kur dëmtimi i dhëmbit tuaj është absolut dhe asnjë trajtim nuk mund ta shpëtojë atë, atëherë dentisti juaj t’ju rekomandon që të heqni dhëmbin. Më poshtë janë disa situata që ju duhet ta hiqni një dhëmb.

  -Ju keni një dhëmb të prishur që nuk mund të shpëtohej nga një kanal rrënjë

  -Ju keni një infeksion të kanalit të rrënjës ose sëmundje të rëndë të mishrave të dhëmbëve që mund të përhapet në pjesë të tjera.

  -Dhëmbët tuaj janë të mbipopulluar dhe mund të çrregullojnë nofullën duke shkaktuar dhimbje të forta

  -Dhëmbi juaj i mençurisë është ende brenda mishit të dhëmbëve, duke rezultuar në inflamacion dhe infeksion.

  -Ju keni një dhëmb që është plasaritur keq, i thyer ose i lënduar

  -Ju mund të keni një histori të procedurave dentare në një dhëmb

  -Kanali i rrënjës: Një ndërhyrje në kohë që mund t’ju shpëtojë nga nxjerrja e dhëmbëve

  Kur zhvilloni një infeksion serioz të dhëmbit, ekzistojnë dy mundësi trajtimi, një kanal rrënjë ose nxjerrje dhëmbi. Shumica e profesionistëve të dhëmbëve pajtohen se një kanal rrënjë është më i mirë për shëndetin tuaj të përgjithshëm të dhëmbëve. Megjithëse nxjerrja e dhëmbit mund të duket një mënyrë e thjeshtë dhe e lehtë për të hequr qafe infeksionin, mund të çojë në komplikime në planin afatgjatë.

  Kanali i rrënjës është një pjesë e brendshme e dhëmbit që mban indin nervor, enët e gjakut dhe indet e tjera të quajtura pulpë. Terapia e kanalit të rrënjës synon riparimin e një dhëmbi pa e tërhequr atë. Procedura përdor tre hapa:

  -Dentisti heq çdo gjë që është brenda kanalit të rrënjës duke përfshirë indin e pulpës së infektuar. Më pas pjesa pastrohet dhe dezinfektohet për të hequr çdo shenjë të baktereve

  -Dentisti më pas do ta mbushë kanalin me një material të ngjashëm me gomë. Procedura zakonisht quhet ‘mbushje’

  Pa pulpë, dhëmbi bëhet më i brishtë, kështu që dentisti mund ta mbulojë atë me një mburojë shtesë të quajtur kurorë. Struktura është pak a shumë si një kapak mbrojtës.

  Mund të jetë interesante të dini se pasi të kryhet terapia e kanalit të rrënjës, dhëmbi juaj ka vdekur dhe mund të mos ndjeni dhimbje pasi indi nervor është tërhequr.

  Rreziqet që duhet të keni parasysh

  Ndërsa heqja e një dhëmbi të infektuar duket të jetë një opsion i përshtatshëm, nuk duhet ta kryeni atë pa mend nëse ekzistojnë alternativa të tjera. Procedura përfshin disa rreziqe dhe duhet të dini disa prej tyre:

  -Artificialja nuk mund të jetë kurrë më e mirë se natyrale, ndaj arsyeja është e mjaftueshme për të shpëtuar dhëmbin tuaj

  -Kur një dhëmb mungon, dhëmbi pranë tij mund të zhvendosë vendet për të mbushur vendin bosh. Kjo mund të çojë në dhëmbë të shtrembër. Nëse ndërlikohet, mund të rezultojë në zhvillimin e problemeve në artikulacionin temporo-mandibular, duke shkaktuar vështirësi në përtypje dhe lëvizje.

  -Nëse mishrat e dhëmbëve nuk janë të shëndetshëm, shanset për gjakderdhje pas operacionit janë shumë të larta.

  -Ndonjëherë, nxjerrja e dhëmbëve mund të shkaktojë infeksione pas operacionit.

  -Sipas disa raporteve, ka pasur raste të keqpërdorimit të dentistëve që kanë zgjedhur heqjen e dhëmbëve si një alternativë e lehtë për procedurën komplekse të terapisë së kanalit rrënjë. /tvklan.al

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark