×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Ekspertët e sigurisë: Pas djegies së Kur’an-it ekziston rreziku real për sulme terroriste

  Insajderi
  17 August 2023 - 16:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Suedia do ta rrisë alarmin për terrorizëm në nivelin e dytë më të lartë pas djegies dhe akteve tjera kundër Kuranit, që i kanë zemëruar myslimanët.

  Shërbimi i sigurisë SAPO planifikon ta rrisë nivelin e paralajmërimit nga 3 në 4, që nënkupton se ekziston kërcënim konkret për sulm, ka raportuar gazeta.

  SAPO pritet të mbajë një konferencë për media më vonë gjatë ditës lidhur me çështjet e sigurisë kombëtare.

  Britania dhe Shtetet e Bashkuara i kanë paralajmëruar shtetasit e tyre që të mos shkojnë në Suedi, për shkak të mundësisë së sulmeve terroriste, pas protestave që janë mbajtur në këtë shtet dhe Danimarkën fqinje, lidhur me djegiet dhe dëmtimet e kopjeve të Kuranit nga aktivistët kundër Islamit.

  Suedia dhe Danimarka janë dy prej vendeve më liberale në botë, dhe kanë lejuar për kohë të gjatë kritika për fenë.

  Mirëpo, myslimanët e konsiderojnë Kuranin si libër të shenjtë dhe dëmtimin e qëllimin të tij e shohin si fyerje të madhe që meriton ndëshkim të rëndë.

  Më 2017, një imigrant uzbek, i cili ka pasur lidhje me grupin ekstremist Shteti Islamik, i ka shkelur me kamionë disa këmbësorë në rrugët e Stokholmit, duke i lënë pesë prej tyre të vdekur.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark