×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Eksperti amerikan: Këta janë hapat që duhet të ndërmarrë Kurti për të shpëtuar nga sanksionet e BE-së

  Insajderi
  31 August 2023 - 10:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Eksperti amerikan për Ballkanin Perëndimor, Alon Ben Meir ka folur rreth masave ndëshkuese të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës.

  Ben Meir thotë se, kryeministri Kurti duhet ta bëjë të qartë se është i gatshëm për të bashkëpunuar me BE-në, që sipas tij, duhet të vendoset një datë e saktë për zgjedhjet në veri të Kosovës.

  “Kryeministri Kurti së pari duhet të tregojë se është i gatshëm dhe i gatshëm për të bashkëpunuar me BE-në, duke vendosur fillimisht një datë fikse për zgjedhje të reja në komunat me mbizotërim etnik serb në veri të Kosovës”, tha ai.

  “Përveç kësaj, Kurti duhet të përcjellë vlerësimin e tij për atë që BE dhe SHBA po përpiqen të bëjnë për të qetësuar atmosferën në veri, e cila është kritike, veçanërisht tani që lufta në Ukrainë vazhdon të zemërohet dhe Putini do të bëjë gjithçka që mundet për të destabilizuar rajonin”, thotë tutje Ben Meir.

  Ben Meir shtoi se është vetë kryeministri Kurti që krijoi tensionin në veri, teksa cek se e gjithë barra tani është mbi të për sanksionet.

  “As BE-ja dhe as SHBA-ja nuk kënaqen me vendosjen e sanksioneve ndaj Kosovës. Kurti nuk duhet të presë që asnjëra prej këtyre fuqive ta akomodojë atë duke hequr sanksionet kur ai po sfidon atë që ata e konsiderojnë të një rëndësie kritike si për perëndimin ashtu edhe për interesin kombëtar të Kosovës. Ai krijoi tensionin në veri; barra tani është mbi të që ta zbusë atë në mënyrë që të hiqen sanksionet”, tha Bein Meir.

  I pyetur se çfarë hapash të tjerë duhet të ndërmarrë Qeveria e Kosovës për të “shpëtuar” nga këto masa, Bein Meir ka një përgjigje të prerë.

  “Kurti duhet të tërheqë policinë që dërgoi gjatë kohës së zgjedhjeve për të ulur tensionin dhe për të sinjalizuar gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar në çdo nivel në vend që të imponojë vullnetin e tij pavarësisht nga ndjeshmëria politike dhe përfshirja e panevojshme e BE-së dhe Serbisë nëse nuk do të kishte krijuar tensionin në vendin e parë”, tha eksperti amerikan për GazetaBlic.

  Kujtojmë se, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për “Bloomberg” të dhënë të hënën në Slloveni, përveç normalizimit të raporteve me Serbinë dhe përmbylljes së këtij procesi deri në pranverën 2024, ka folur edhe për masat e Bashkimit Evropian që janë vendosur ndaj Kosovës si rezultat i veprimeve të Qeverisë Kurti në veri të vendit.

  Kurti ka thënë se masat e BE-së po e dëmtojnë Kosovën në aspektin e përkrahjes financiare e materiale, duke përmendur grantet dhe kreditë që Kosova merr nga BE-ja.

  Ai ka thënë se po dëmtohen edhe agjencitë shtetërore dhe komuniteti i biznesit.

  “Masat po na dëmtojnë në aspektin e mbështetjes financiare dhe materiale të fondeve dhe granteve dhe kredive që marrim nga BE-ja. Po dëmtojnë agjencitë tona shtetërore dhe komunitetin tonë të biznesit”, ka thënë Kurti në “Bloomberg”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark