×
 • Sport
 • Botërori 2022

  Francë-Maroko, sfida ‘shumëkombëshe’: 17 lojtarë janë të lindur, jashtë vendit që përfaqësojnë…

  Insajderi
  14 December 2022 - 14:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Francë-Marok është ndeshja më ndërkombëtare e këtyre Kupave të Botës, pasi përfshin lojtarë të lindur në vende të ndryshme. Rreth 17 lojtarë janë lindur në shtete nga vendi që përfaqësojnë. 

  Kështu kemi dy marokenë të lindur në Francë, 3 nëse kemi parasysh edhe trajnerin Walid Ragregui.  Të tjerët janë kapiteni Saiss dhe sulmuesi më i plotë Boufal. Megjithatë, Belgjika dhe Holanda, janë kombet më të përfaqësuara me nga 4 lojtarë secila, të gjithë për Marokun. 

  Nga njëra anë, Belgjika, janë Chair, Amallah, El Khannouss dhe Zaroury; nga ana e Holandës është kuarteti: Amrabat, Ziyech, Aboukhlal dhe Mazraoui. Prania spanjolle është e pashmangshme, pasi Melilla është vendlindja e Munirit. Këtij i shtohet edhe Hakimi, i lindur në Madrid. 

  Nga ana tjetër, rasti kurioz i Bounou është se ka lindur në Kanada dhe është kthyer në Marok në moshën 8-vjeçare. Për Francën janë Mandanda, i lindur në Kinshasa (DR Kongo) dhe  Camavinga në Angola. 

  Së fundi, është edhe Italia, me nga një lojtar për çdo skuadër: nga njëra anë Marcus Thuram, djali i Lilian dhe i lindur në Parma gjatë kohës së babait të tij luante në Emilia.  Nga ana tjetër, Cheddira, i lindur në Loreto dhe i rritur në Itali. Ndeshja mes të dyve do të jetë vetëm virtuale, me përjashtimin e korrigjuar nga sulmuesi maroken.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark