18:50 - 16 Shtator 2021

Fustani që Amy Winehouse veshi për performancën e saj të fundit është një nga koleksionet e sendeve personale të këngëtares së ndjerë që do të dalë në ankand.

Mini-fustani me simbole, me një ngjyrë të bardhë dhe të zezë i kombinuar me detaje të luleve, pritet të kushtojë 14,500 paund, shkruan The Sun.

Ylli i “Rehab” veshi atë në një festival në Beograd, Serbi, dhe u tall me të pasi u duk shumë e dehur për të performuar.

Një muaj më vonë, në korrik 2011, ajo vdiq në moshën 27-vjeçare nga helmimi nga alkooli në Londër.

Shitja e nëntorit në Los Angeles përfshin gjithashtu një kuletë dore, sytjena, skica dhe sende të tjera personale të artistes.

Të gjitha të ardhurat do të shkojnë drejt fondacionit të ngritur në kujtesën e Amy nga prindërit e saj, për të ndihmuar të rinjtë me probleme të varësisë.

“Amy Winehouse është një nga ikonat e rralla dhe të shquara të muzikës, fuqia e jashtëzakonshme dhe shprehja shpirtërore e së cilës në çdo fjalë dhe shënim që ajo këndoi me zërin e saj të veçantë nuk mbetet e pakrahasueshme nga asnjë artist tjetër në historinë e muzikës”, tha Martin Nolan, drejtor ekzekutiv i ankandit Julien’s Auctions.

“Ne festojmë talentin e saj të veçantë dhe stilin klastik në këtë koleksion të artefakteve dhe veshjet e saj më personale të veshura në momentet e saj përcaktuese të karrierës”, u shpreh ai.