×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Gjykata liron asamblistin e VV-së dhe dy të dyshuarit e tjerë që u kapën me Policinë në Prizren

  Insajderi
  05 February 2024 - 16:26
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Gjykata Themelore në Prizren e ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për paraburgimin e asamblesitit të LVV-së, Adem Shabanaj dhe dy të dyshuarve tjerë Kreshnik Krasniqi dhe Krenar Krasniqin. Ata dyshoheshin për veprën penale “Pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrave zyrtare”.

  Këtë për Insajderin e ka konfirmuar zëdhënësi i Gjykatës Themelore në Prizren, Marcel Lekaj, i cili shtoi se ndaj të dyshuarve është caktuar masa e arrestit shtëpiak

  “Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, Gjyqtari i procedurës paraprake, Lulzim Hoxha, me datë 03.02.2024, ka marrë AKTVENDIM, është refuzuar kërkesa e Prokurorisë Themelore në Prizren, për caktimin e paraburgimit ndaj tre (3) të pandehurve, K.K., K.K. (2), për shkak të dyshimit zë bazuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale pengim i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare nga neni 401, par. 5 lidhur me par. 4. Dhe nenin 31 të KP-së, dhe A.Sh., për shkak të dyshimit zë bazuar se ka kryer veprën penale, pengim i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare, nga neni 401 par. 5 lidhur me par. 1 të KP-së“.

  Ndaj të pandehurve i’u është caktuar masa e ARRESTIT SHTËPIAK, e cila mund të zgjasë deri më datë 02.03.2024. Nëse të pandehurit e shkelin masën e arrestit shtëpiak, ndaj të njëjtëve do të caktohet masa e paraburgimit”, konfirmoi ai.

  Marcelaj shtoi se këtë masë do ta mbikëqyrë Stacioni Policor në Prizren, të cilët edhe pa kërkesën e Gjykatës në çdo kohë mund të verifikojnë zbatimin e kësaj mase, dhe pa vonesë të njoftojnë Gjykatën për cenimin e mundshëm të kësaj mase.

  Të njëjtit u arrestuan nga Policia të premten, nën dyshimin se u kapën me zyrtarë policor gjatë një intervenimi të tyre për ta ndaluar një person që dyshohej për drogë.

  /Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark