×
 • Lajme
 • Insajderi

  Grenell: Dëshmia e Escobarit nuk ka fakte nga terreni, na duhet llogaridhënie

  Insajderi
  17 July 2023 - 23:44

  Ish-emisari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka vlerësuar se dëshmia e diplomatit amerikan, Gabriel Escobar, i cili iu dorëzua Kongresit Amerikan lidhur me zhvillimet në rajonin për të cilin është ngarkuar me detyrë, nuk kishte fakte nga ngjarjet aktuale në terren.

  Escobar, do të japë dëshmi të martën para Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë.

  Fokus kryesor do të jenë marrëdhëniet e tensionuara mes Kosovës dhe Serbisë dhe nevoja e zbatimit të Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit, e cila përfshin edhe obligimin për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

  Megjithëkëtë, duke përmendur dy kongresmenët Michael McCaul dhe Thomas Kean, Grenell tha se të njëjtit “u manovruan” nga Departamenti amerikan i Shtetit.

  “Kjo dëshmi për Kosovën/Serbinë nuk ka fakte nga ngjarjet aktuale në terren dhe nuk ofron zgjidhje reale. Ne kemi nevojë për llogaridhënie dhe nuk është kjo”, ka shkruar Grenell në Twitter.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark