×
 • Lajme
 • Lajme

  Identifikohet kosovari që po udhëheq një grup islamist në Norvegji

  Insajderi
  20 September 2016 - 17:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Siç raporton gazeta norvegjeze, TV2.no, Shanani më parë njihej vetëm me nofkën “Abu Arijon”, dhe nuk ishte identifikuar plotësisht. Ai është 28-vjeçar me nënshtetësi suedeze, por i lindur në Kosovë. Shanuni emigroi nga Suedia në Norvegji, më 1 janar të vitit 2009, raporton Insajderi.

  Kosovari është lideri i grupit islamist “Phofeten Ummah” që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar, duke zëvendësuar ish-udhëheqësin e këtij grupi, Ubaydullah Hussain, i cili është arrestuar nën akuzat për rekrutim të terroristëve për luftën në Siri.

  TV2.no ka mësuar se policia norvegjeze e ka pasur prej kohësh në vëzhgim 28-vjeçarin kosovar, mirëpo të premten i ka dërguar atij një njoftim zyrtar për dëbim nga vendi. Policia e Norvegjisë pretendon se kosovari “konsiderohet kërcënim bazik për shoqërinë”.

  Shanuni, në anën tjetër, është duke e kundërshtuar dëbimin nga vendi. Ai në një prononcim për TV2.no, ka folur për akuzat ndaj ish-liderit të grupit që ai momentalisht po e udhëheq dhe akuzat për dëbim nga Norvegjia.

  profeten

  “Çështja e Ubaydullah nuk na shqetëson neve. Mesazhi im personal është se unë nuk pranoj dëbimin, nëse keni diçka më shumë drejtohuni tek avokati im”, ka thënë kosovari i njohur si “Abu Arijon”, raporton Insajderi.

  Ndërkaq, avokati i tij John Christian Elden ka thënë se klienti i tij refuzon të largohet nga vendi, për shkak se nuk ka bërë asnjë shkelje ligjore. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark