Italia fiton kundër Holandës – merr vendin e tretë në Ligën e Kombeve

Insajderi
    18 June 2023 - 17:18
    Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

Italia kaloi një skuadër të dobët të Holandës për të përfunduar vendin e tretë në Ligën e Kombeve, me rezultat 3:2.

Skuadra e Roberto Mancinit u sulmua përpara vetëm pas gjashtë minutave kur Federico me një goditje të fuqishme me këmbën e majtë nga cepi i zonës shënoi, pas një lëvizjeje të mirë ndërtuar nga italianët.

Davide Frattesi më pas dyfishoi atë avantazh duke shënuar nga gjashtë metra jashtë, pasi gjuajtja e Wilfried Gnonto ishte devijuar në rrugën e tij.

Dukej se rikthimi ishte për holandezët kur zëvendësuesi Steven Bergwijn ngushtoi deficitin me 22 minuta të mbetura.

Por Federico Chiesa përfundoi një kundërsulm të vrullshëm italian në këndin e poshtëm pasi kaloi Virgil van Dijk brenda zonës për të vënë rezultatin jashtë çdo dyshimi, pavarësisht një ngushëllimi të vonë nga Gini Wijnaldum për Holandën.

Ronald Koeman ka humbur tre nga katër ndeshjet e tij në krye të Holandës që nga rikthimi i tij, duke pranuar tre ose më shumë gola në tre nga ato ndeshje.