WASHINGTON, DC - NOVEMBER 26: President Donald Trump speaks in the Diplomatic Room of the White House on Thanksgiving on November 26, 2020 in Washington, DC. Trump had earlier made the traditional call to members of the military stationed abroad through video teleconference. (Photo by Erin Schaff - Pool/Getty Images)

23:14 - 13 Janar 2021

Zyrtari i VV-së dhe juristi, Getoar Mjeku, ka reaguar pasi Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të ShBA-së ka miratuar padinë ndaj presidentit Donald Trump.

Ai në postimin e tij në Facebook, ka shpjeguar se cilat janë procedurat pas këtij vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve e Kongresit të ShBA-së.

“Nëse shpallet fajtor, Trumpit mund t’i merret e drejta me u kandidu për poste federale në të ardhmen”, ka shkruar ai në Facebook.

Postimi i plotë:

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të ShBA-së sapo miratoi impiçmentin (padinë) ndaj kryetarit Donald Trump për «krime dhe shkelje të larta», duke e akuzu në veçanti se ka nxitë kryengritje kundër qeverisë federale përmes sulmit në Kapitol. Kjo është hera e dytë që Dhoma padit Trumpin dhe hera e parë që i njëjti president impiçet dy herë.

232 kongresistë votun pro, përfshi disa republikanë. Disa të tjerë fajësuan Trumpin për dhunën, por kundërshtuan impiçmentin.

Tani pritet gjykimi në dhomën e lartë, Senat. Nëse shpallet fajtor, Trumpit mund t’i merret e drejta me u kandidu për poste federale në të ardhmen. Gjykimi mund të mbahet edhe pasi t’i kalojë mandati.