×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Kërkesën për blerjen e raketave anti-tank “Javelin” ish-ministrit thotë se e bëri ai, publikon edhe pamje

  Insajderi
  11 January 2024 - 20:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ish-ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka folur për kërkesën e Kosovës për blerjen e raketave “Javelin”, shkruan Insajderi.

  Mehaj përmes një njoftimi në Facebook, ka thënë se kërkesa ishte bërë sa ishte ai ministër, madje ka publikuar edhe pamje nga momenti i takimit në SHBA.

  Investimi për Ushtrinë e Kosovës, ish-ministri thotë se ka nisur dy vite e gjysmë më parë.

  “Nën mandatin tonë, jo vetëm raketat “Javelin” e Dronët Bajraktar, por edhe shumë sisteme e kontingjentet të tjera janë blere e janë në proces, e që konsideroj se duhet të mbesin pa u publikuar e në shërbim të interesit kombëtar“, ka shkruar ai.

  Reagimi i plotë:

  Sot gjatë ditës jam kontaktuar nga shumë gazetarë, miq, dashamirë dhe shokë, në lidhje me lajmet e fundit për blerjen e raketave anti-tank “Javelin” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Ky investim për ushtrinë tonë ka nisur tash e dy vite e gjysmë më parë.

  Nën mandatin tonë, jo vetëm raketat “Javelin” e Dronët Bajraktar, por edhe shumë sisteme e kontingjentet të tjera janë blere e janë në proces, e që konsideroj se duhet të mbesin pa u publikuar e në shërbim të interesit kombëtar.

  Siç edhe e kam thënë me herët për mua ka qenë mision kryesorë forcimi me armatim i ushtrisë së Kosovës, për çka jam krenar që nën mandatin tonë mbi 292 milion euro i kemi shpenzuar në ketë drejtim.
  Dronët, raketat “Javelin” dhe shumë sisteme e kontigjentë të tjera, janë e arritur e jashtëzakonshme e shtetit tonë për ushtrinë e Kosovës.

  Anëtarësimi në aleancën e NATO-së është pikësynimi i ynë.

  Miqësia e 🇽🇰 me 🇺🇸 është e pathyeshme dhe e përjetshme.

  Një gjë dua të ia konfirmojë popullit tim se siguria e jonë është me e fortë dhe me e mirë se sa duket në shikim të parë dhe shihet në publik.

  Armatosjen e ushtrisë dhe Kosovës e kemi amanet nga dëshmorët e kombit, martirët, invalidet dhe veteranët e luftës.
  Ushtria e Kosovës është nderi dhe krenaria e jonë.

  (fotografi është nga ditët e para të parashtrimit të kërkesës për blerjen e raketave anti-tank “Javelin” në SHBA)

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark