×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kundërshtari” më i madh i Ramës, do ta drejtoj seancën e parë të Kuvendit të ri

  Insajderi
  28 June 2017 - 17:38
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rregullorja parashikon që Kuvendi i ri i dalë nga zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit  do të drejtohet nga deputeti më i vjetër, që në këtë rast është Sali Berisha.

  Sipas Kushtetutës, mandati i Kuvendit fillon me mbledhjen e parë të tij pas zgjedhjeve dhe përfundon në të njëjtën datë të të njëjtit muaj të vitit të katërt nga data e mbledhjes së parë.

  Ligji themeltar i shtetit sanksionon (neni 67), se Presidenti i Republikës e mbledh Kuvendin e porsazgjedhur jo më parë se data e përfundimit të mandatit të Kuvendit paraardhës, por jo më vonë se 10 ditë pas mbarimit të këtij mandati, shkruan gazeta Shekulli.

  Megjithatë Berisha mund ta refuzojë hapjen e legjislaturës sikundër bëri në vitin 2013, ku seanca u hap nga Namik Dokle. Fakti që do të ketë përballë mazhorancën socialiste, e cila doli fituese në zgjedhjet e 25 qershorit, mund t’ia bëjë të sikletshme këtë detyrë liderit historik të demokratëve.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark